1. Anasayfa
 2. Rehber

CDR Dosyası Nasıl Açılır?

CDR Dosyası Nasıl Açılır?
0

CDR Dosyası Nasıl Açılır

CDR Dosyası Nasıl Açılır

Eğer grafik tasarım işleriyle uğraşıyorsanız, mutlaka çeşitli tasarım dosyası türlerine aşinasınızdır. Ancak farklı farklı uygulamalara özel, sayısız tasarım dosyası türü bulunmaktadır ve bu nedenle bunların hepsine hakim olmanız mümkün değildir. Bu çok sayıdaki tasarım dosyası formatlarından biri de CDR uzantılı dosya formatıdır.

Bu yazımızda “CDR dosyası”nın ne olduğuna ve hangi program ile açılabileceğine değineceğiz.

CDR Dosya Formatı Nedir?

CorelDRAW’ın internet sitesinde paylaşmış olduğu tanıma göre CDR dosyası, bir vektör düzenleme programı tarafından açılmak ve manipüle edilmek üzere kodlanmış ve sıkıştırılmış, dijital görüntü depolayan bir vektör grafik dosyası formatıdır. CDR uzantısıyla kaydedilen dosyalar, CorelDRAW ürünlerinin yanı sıra, diğer Corel uygulamaları ile kullanılmak üzere tasarlanmıştırlar. Bununla birlikte CDR formatında kaydedilen vektör grafik dosyalarına CorelDRAW görüntü dosyaları da denir.

Jivo Chat Reklam

OpenTheFile adlı internet sitesinde paylaşılan bilgiye göre, CDR uzantısıyla eklenen dosyalar, genel olarak vektör grafik dosyaları olarak sınıflandırılırlar. Bunun yanı sıra dijital görüntüler; farklı uygulama üreticileri, şirketler ve kuruluşlar tarafından geliştirilen belirli dosya kodlama ve sıkıştırma özelliklerinin uygulanmasıyla depolanırlar. “Vektör grafik” ifadesi ise bu durağan görüntüleri ve dijital hareketli grafikleri oluşturmak için geliştirilmiş yazılımı kullanan sayısallaştırılmış çizimleri ve hareketli sekansları tanımlamak için kullanılır.

CDR Uzantılı Bir Dosya Nasıl Açılır?

Eğer halihazırda bilgisayarınızda yüklü bir CorelDRAW uygulaması varsa, dosyanın üzerine çift tıklayarak ya da açık durumda olan CorelDRAW’ın veya uyumlu başka bir Corel uygulamasının üzerine sürükleyerek CDR uzantılı bir dosyayı kolayca açabilir ve görüntüleyebilirsiniz. Ancak bilgisayarınızda CorelDRAW uygulaması yüklü değilse, buraya tıklayarak CorelDRAW uygulamasının 15 günlük ücretsiz versiyonunu indirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Mac kullanıcıları, herhangi bir “CDR dosyası”nı açmak ve görüntülemek için Inkscape yazılımını, özellikle de bu yazılımın Mac platformları için geliştirilmiş sürümünü yükleyebilirler. Ancak yine de CorelDRAW, CDR formatındaki dosyanızı açmak için en iyi uygulamadır ve diğer platformlarda dosya dönüştürme ile ilişkili her türlü bilgi ya da görüntü kalitesi kaybını en aza indirecektir.

Bununla birlikte CorelDraw yazılımı, CDR uzantılı dosya formatlarını, JPEG gibi daha yaygın olarak kullanılan diğer görüntü dosyası sıkıştırma formatlarına dönüştürmek için de kullanılabiliyor. Ancak dosya dönüştürme sürecinde kalite kaybı yaşanabileceği için çok zorda kalmadığınız sürece, CDR uzantılı dosyaları JPEG, PDF veya diğer dosya formatlarına dönüştürmemenizi tavsiye ediyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir