1. Anasayfa
 2. Domain
Trendlerdeki Yazı

Alan Adı Yatırımı Nedir ve Nasıl Yapılmalı Kişisel Görüşlerim

Alan Adı Yatırımı Nedir ve Nasıl Yapılmalı Kişisel Görüşlerim
0

Ben Alan Adlarımı Nasıl Tercih Ediyorum ve Yatırım Yapıyorum?

Alan adı yatırımı yapmadan önce kelimelerimi seçiyorum ve bunları not ediyorum. Alan adının mümkün olduğunca .com uzantılı olmasına özen gösteriyorum. Eğer .com uzantılı alan adını bulamadıysam .net almayı tercih ediyorum. O da boş değilse yapacak bir şey yok sürekli olarak alan adının son günü gelinceye kadar bazen pusuya yatıyorum bekliyorum bazen de kısa sürede boşa düşebiliyor ve düştüğü gibi alıyorum. Alan adı yatırımcılığı uzun vadeli gözükse de aslında kısa sürede de kazanç sağlayabilirsiniz. Şuan dünya üzerinde 3-4 harfli alan adları neredeyse tamamı alınmış durumda ve eksik olanlar, boşa düşenler halen daha alınıyor.

Alan adı almak ve satmak aslında çok basit bir işlem. Alan adınızı aldınız ve ilk 1 yıl içerisinde alıcısı çıkmadıysa üzülmeyin aslında bu bir kayıp değil giden para 100-200 TL olabilir yine üzülmeyin çünkü cebinizden yıllık olarak çıkıyor aslında. Bu iş sabır gerektiren bir iş. Örnek verecek olursam 1994 yılında alınmış bir alan adı olan mm.com alan adı 2014 yılında 1.200.000,00 ABD Doları‘na satıldı. Evet yanlış okumadınız tam tamına 1.2 milyon dolar yani bu parayı Türk lirasına çevirecek olursak bu makalenin yazıldığı tarihteki kur ile birlikte 1 ABD Doları = 7,49 Türk Lirası satılan alan adının yaklaşık değeri 8.988.600,00 Türk Lirası‘na tekabül ediyor. Bu tür paralara bakacak olursak bu örnekler çoğaltılabilir.

Hızlı Olmak Kazandırır

Ben yatırımlarımı genellikle yapmadan önce alan adının geçmişine bakıyorum ve araştırıyorum. Geçmişindeki kitle sayısı önemli eğer yoksa kelimenin aranma hacmine bakıyorum. Google’da o kelime ne kadar çok aranmış veya aranabilir. Potansiyel gördüğümde anında alıyorum. Tabi kaçırdığım alan adları da yok değil en yakın tarihte alanadlarin.com araması yaptım lakin alamadım .net almak durumunda kaldım tabi benim için yeri ayrı ama işte kaçırdım yani sonuçta. Böyle talihsizlikler olabilir, önemli olan hızlı olmak.

Jivo Chat Reklam

SONUÇ

Sonuç olarak şimdi internet başında bu makaleden sonra 3-4 harfli alan adı aramalarına girişmek çok saçma ve akıllıca olmayacaktır. 5 harfli, 6 harfli, 7 harfli en kötü 11 harfli olacak şekilde tabi bu 11 harfli olanlar akılda kalıcı olmalı. Bunları tercih edip satın almak ve yatırım yapmak olacaktır. Mümkün olduğunda ne kadar kısa ve .com uzantıya sahip oluyorsa bir alan adı değeri o kadar paha biçilemez oluyor. Eğer elinizde mükemmel denilebilecek bir alan adı mevcut ise bunu yorumlarda yazabilirsiniz. Aslında satın alınıp yatırım amacıyla kullanılan her alan adı çok değerli lakin kimi zaman bu değer uzun vadeli olduğunda kaynaklı olarak yatırım yapan kişi üzülüyor ve beklentisi gelmeden pes edip parayı ödemeden alan adını boşa düşürebiliyor, kimileri umutsuz bir şekilde bırakıp artık yatırım yapmayı kesiyor ve başarısız olduğunu hissedip bir daha yatırıma yanaşmıyor. Lakin iş sanıldığı gibi değil. Artık dijital çağdayız ve dijital ortamda yapılan her faaliyet mutlaka birileri tarafından takip ediliyor ve değer kazandırılabiliyor. En yakın günlerde dijital bir resim .jpg uzantılı 69,3 milyon dolara satıldı. Onu araştırıp bilgi edinebilirsiniz. Yani bu alan adları da o resim gibi tek ve orijinal sizin olan bir şey ve kimse tarafından düşünülmedi. Belki de ilk olacak ve diğer bir kişi tarafından faaliyete sokulacak ve onu sizden almak isteyecek. İşte bu yüzden siz de pes edip aslında onu bekleyen birisine kaptırabilirsiniz. Bir işte asla pes etmemek her ne kadar yıllık olarak 100 TL gibi bir para çıksa da o alan adı sizin ve onu korumalısınız. Peki bu alan adının değerleri nasıl biçiliyor. O konu ile alakalı olarak ayrıca bir makale yazmayı düşünüyorum. Onun için takip etmenizde yarar olacaktır.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

Peki Ben Hangi Alan Adlarına Sahibim?

 • agucuk.net
 • alanadlarin.net
 • annebak.net
 • bilgepc.com
 • domainevreni.com
 • sanaldosya.net
 • selfsepet.com
 • selfsepetim.com
 • mertinko.com

Halen daha alan adı isimleri mümkün olduğunca kısa öz ve akılda kalıcı olmasını prensip edinerek seçiyorum ve yatırımlarımı yapıyorum.

Yatırım yapmış olduğum alan adlarını değerlendirmek siz değerli ziyaretçilerim ve üye olan herkesi yorumlarda görüşlerinize açığım. Umarım düşünceleriniz bu makale sayesinde biraz olsa değişir ve size zenginlik kaymış olurum. Siz de beni yorumlarınız ve görüşleriniz iyi ya da kötü ne tür düşünceleriniz varsa yazılarımda bana destek olabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere kendinize çok iyi bakın sağlıcakla kalın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir