1. Anasayfa
 2. Domain

Domain Yatırımcılığı Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Şey

Domain Yatırımcılığı Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Şey
0

Domain yatırımcılığı için domainin uzantısı ve kalitesi domainin değerinin belirlenmesi açısından yüksek öneme sahiptir. Bir alan adı alınırken alan adı değeri gelecek için göz ardı edilmemesi gereken önemli bir unsurdur. Alan adı yatırımı yapmadan önce sorgulanması gereken bazı önemli konulara dikkat etmekte fayda var. Bunlar alan adının harf / karakter sayısı, barındırdığı kelime, kolay okunabilir ve yazılabilir olması, markalaşma potansiyeli, domain uzantısı (.com, .net, org gibi.), kelime bazlı aranma hacmi gibi bazı önemli faktörlerdir.

Bütün bu faktörleri özelleştirmeden önce domain yatırımcılığına kısaca değinmek gerekirse; bir konuya, isime ya da olaya ait araştırmalar sonucunda varılan öngörüyle belirlenen alan adını kayıt etme,  yatırım mantığıyla değerlenme potansiyelini geliştirme ve ardından satışının ya da projelendirilmesinin sağlanması diyebiliriz. Günümüzde domain yatırımcılığı düşünülenin aksine çok büyük bir öneme sahiptir. Yatırımcıların yaptığı satışların ve buna bağlı olarak geliştirilen projelerin ölçeklerinin inanılmaz rakamlarla gerçekleştiğini göz önünde bulundurduğumuzda yatırım kavramı tam anlamıyla karşılık bulmaktadır.

Domain yatırımcılığı yapmak ve iyi bir domain portföyüne sahip olabilmek için domain alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 

1- Önceliğiniz yatırım yapmayı düşündüğümüz alan adı hakkında aranma hacmi ve kelime analizi gibi konuları araştırmak olmalıdır. Bir alan adının lokal ya da global aranma oranları, grafiksel olarak aranma istatistiği gelecek adına alan adınızın değerini doğrudan belirleyecek unsurların başında gelmektedir.

 

Jivo Chat Reklam

2- Harf ya da karakter sayısı domain değerini belirleyen önemli faktörlerdir. Günümüzde 3 harf ve 4 harf domainlerin neredeyse tamamı kayıt edilmiş durumdadır. Global ölçekte bakacak olursak 3 ve 4 harfli alan adlarına gösterilen ilgi ve satın alma rakamları oldukça yüksek boyuttadır. Bu ve diğer bütün faktörleri göz önünde bulundurursak alan adımızın karakter sayısı ne kadar az olursa o kadar avantaj sağlayacaktır diyebiliriz.

3- Kolay okunabilir ve yazılabilir bir domain, hem kullanıcı hem de yatırımcı tarafında önemli bir özelliktir. Alan adının kolay yazılabilir ve okunabilir olması ziyaret ve ziyaretçi alışkanlıklarının belirlenmesinde önemli bir rol oynadığı düşünülürse bu maddeyi mutlaka değerlendirmeliyiz.

 

4- Alan adlarını bir isim olarak düşünmek yanlış olmayacaktır. Bu kapsamda alan adlarının bir kurum ya da projenin kimliği olma özelliğinden yola çıkacak olursak, seçtiğimiz alan adının markalaşma potansiyeli taşıması alan adının değeri açısından önemli bir detaydır. Örnek verecek olursak Google.com kayıt edilirken herkes mükemmel bir alan adı olduğunu düşünmüyor olabilirdi fakat yapılan araştırmaları ve ön görüleri düşünürsek ne kadar isabetli bir seçim olduğunu tartışmaya gerek bile duymayız.

 

5- Günümüzde bir domainin değerini belirleyen en önemli unsurlardan biri de domainin uzantısıdır. Uzantılar bir alan adının seviyesini ve değerini doğrudan belirleme gücüne sahiptir. Global çapta en çok tercih edilen .COM, .NET, .ORG gibi uzantılı domainler üst düzey domainlerin (TLD) büyük kısmını kapsamaktadır. Örnek verecek olursa Dünya genelinde en çok tercih edilen alan adı uzantısı .COM’dur. .COM uzantısının yanı sıra .NET ve .ORG gibi uzantılar da çok kez tercih edilen domain uzantıları arasında bulunmaktadır. Yatırım yaparken bu uzantıları tercih etmeye özen göstermenizde fayda var.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir