1. Anasayfa
 2. Genel
Trendlerdeki Yazı

SNR Margin Ve Hat Zayıflaması Değerinin İnternet Hızına Etkisi Nedir?

SNR Margin Ve Hat Zayıflaması Değerinin İnternet Hızına Etkisi Nedir?
0

snr margin ve hat zayıflaması değerinin internet hızına etkisi nedir, snr değeri, snr değeri yükseltme, snr değeri öğrenme, snr değeri neden düşer, snr değeri hesaplama, snr değeri ayarlama, snr değeri nasıl yükseltilir, snr değeri ne olmalı, snr değeri arttırma, snr değerim düştü

SNR, SNR Margin ve hat zayıflaması değerinin ne olduğunu, bunların internet hızınıza etkisini bu yazıda anlatıyoruz.

İnternet hızıyla ya da bağlantısıyla ilgili sorun yaşayıp modem ayarlarını kurcalayan kullanıcıların karşısına SNR, SNR margin ya da hat zayıflaması gibi değerler çıkar. Bu değerlerin ne anlam ifade ettiğini yazımızda tek tek açıklayacağız.

İnternet sağlayıcıları belli bir bant genişliğine kadar ADSL bağlantı hızı sunar. Alabileceğiniz en iyi internet hızını alabilmek ise birçok etkene bağlıdır.

snr margin ve hat zayıflaması değerinin internet hızına etkisi nedir, snr değeri, snr değeri yükseltme, snr değeri öğrenme, snr değeri neden düşer, snr değeri hesaplama, snr değeri ayarlama, snr değeri nasıl yükseltilir, snr değeri ne olmalı, snr değeri arttırma, snr değerim düştü

Hat zayıflaması, sizinle internet sağlayıcınızın santrali arasındaki uzaklığı tanımlar. dB (desibel) değeri olarak ifade edilir ve genellikle modemlerin ADSL istatistikleri bölümünde yer alır. Daha düşük değere sahip olmak, daha hızlı internet bağlantısı alacağınız anlamına geliyor.

Jivo Chat Reklam

20 dB altı: Harika
20 dB – 30 dB: Çok iyi
30 dB – 40 dB: İyi
40 dB – 50 dB: Kabul edilebilir
50 dB üzeri: Kötü

Hat zayıflaması değeri internet bağlantınızı etkileyen en temel etkendir. Ancak bu değeri düzeltmek için yapabileceğiniz çok şey yok. Size daha yakın santrali olan bir internet sağlayıcı tercih etmek, santrale yakın bir yere taşınmak, santralden modeme kadar gelen kablodaki sorunların giderilmesini talep etmek çözümler arasında. Ancak bu çözümler pratik değil ve çoğu zaman geçerli olmuyor.

Kalabalık bir caddede sizden çok uzakta bir arkadaşınızla konuşmayı denediniz mi? Sesinizi duyurmak neredeyse imkansızdır. Ancak cadde boş olduğu zaman sesinizi duyurabilirsiniz.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

Caddeler gibi ADSL hatları da gürültüye açıktır. Günün erken saatlerinde sinyal gücü genellikle daha iyidir. Akşamları ise daha çok insan evde olacağından ve elektronik cihazları çalıştıracağından, gürültü daha çok olur.

Gürültü eviniz ve çevrenizdeki birçok kaynaktan gelebilir. Gürültüye sebep olabilecek şeyler sınırsız sayıda olsa da TV’ler, bilgisayarlar, aydınlatma, ısıtma, borular ve benzeri etkenler en yaygın sebeplerdir.

Aynı zamanda internet sağlayıcınızın santraline kadar giden yolda diğer kullanıcılar da gürültüye sebep olur. Signal to noise ratio (SNR) değeri, sinyal ile gürültü arasındaki oranı ifade eder ve dB olarak ifade edilir. Daha yüksek değer, sinyalin gürültüye göre daha fazla olduğunu, yani cadde örneğini düşündüğümüzde sesinizin daha iyi olduğunu ifade eder.

10 dB altı: Kötü
11 dB – 20 dB: İdare Eder
20 dB – 28 dB: Çok İyi
29 dB üzeri: Mükemmel

Bazı modemler SNR değeri yerine SNR Margin (Signal to noise margin) değerini gösterebilir. Bu değer ise asıl SNR değeri ile internet sağlayıcı santralin belirli bir hızı vermesi için gerekli SNR değeri arasındaki farkı ifade eder. Örneğin asıl SNR değeriniz 44 dB ve 8Mb hız sağlamak için gerekli SNR değeri 35 dB ise, SNR margin değeri 9 dB (44-35) olacaktır.

Yüksek SNR margin değeri daha iyidir ve 6 dB altındaki SNR margin değeri sorunlara sebep olabilir. Eğer margin değeri belirtilmemişse, hızları sağlamak için gerekli SNR değerlerini bulmaya çalışmanıza gerek yoktur. SNR değeri iyi seviyedeyse, büyük olasılıkla SNR margin değeri de 6 dB üzerinde olacaktır.

SNR margin değerinin de gün içinde değişmesi mümkündür. İnternetin sık kullanıldığı akşam saatlerinde hat kalabalıklaşacağı için SNR margin değeri de kötü yönde etkilenecektir. Flüoresan lambalar, hatta bağlı telefonlar, her türlü elektronik cihaz da bu değeri etkileyebilir. Daha iyi bir SNR margin değerine sahip olmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Düşük SNR margin değerlerini daha iyi yönetecek kaliteli bir modem alın.
 • Modemin ve telefon hattının bağlı olduğu aynı hat için kaliteli ADSL splitter kullanın.
 • Bulunduğunuz bölgede daha az kullanılan bir internet sağlayıcısına geçmeye çalışın.
 • Kablonun duvarda bağlantılı olduğu kablo bağlantı noktasını daha kalitelisiyle değiştirin ve kablonun olması gerektiği gibi bağlı olmasına dikkat edin.
 • Bina içindeki kabloları değiştirin. Düşük kaliteli telefon kabloları da hattınızda gürültüye sebep olabilir.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

ADSL hattının kalitesini belirlemek için hem hat zayıflaması, hem de SNR margin değerini dikkate almalısınız. SNR margin değerinin 6 dB üzerinde olması ve hat zayıflaması değerinin belirli hızlar için aşağıdaki değerlerden daha az olması iyiye işarettir.

Hız Hat Zayıflaması
2Mb 69 dB altı
4Mb 56 dB altı
8Mb 41 dB altı
16Mb 25 dB altı
21 Mb 20 dB altı

Eğer SNR margin değeri 6 dB’den düşükse, satın almış olduğunuz bağlantı hızını düşürmeniz faydalı olabilir. Çünkü bu değerin altındaki SNR değerlerinde bağlantı kopmaları sık olacaktır. Satın aldığınız internet hızını düşürerek SNR margin değerini iyileştirebilir ve hattın stabilitesini koruyabilirsiniz.

Son olarak da modem bazı hata istatistiklerini gösterebilir. Bunlardan en önemlileri kayıplarCRC ve HEC hatalarıdır. CRC, bozuk paketlerin tespit edilip yeniden iletildiği zaman ortaya çıkan hata kodudur. Kısa zaman içinde alınan çok sayıda CRC hatası, çıkış hızını belirgin şekilde düşürür. Bu da hatta çok fazla gürültü olduğunun bir belirtisi olabilir. Uç durumlarda ise bu durum santral ile bağlantının kopmasına sebep olabilir.

HEC hataları ise, veri aktarımı sırasında kullanılan eşzamansız aktarım modunun (ATM) başlık kısmında meydana gelen bir hatadır. 1 bitlik hatalar düzeltilebilir ancak düzeltilemeyen ve iptal edilen paketler HEC hatası olarak sayılır.  Kısa zaman içinde alınan çok sayıda HEC hatası çıkış hızını belirgin şekilde düşürür ve hatta bağlantının stabilitesini bozabilir.

Kayıplar ise sinyal kaybını ifade eder. Kayıpların yüksek olması gürültünün fazla olduğunu işaret edebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir