1. Anasayfa
 2. Genel

Samsung Galaxy Tab 3 GT-P5210 LineageOS Android 7.1 ROM Kurulum Rehberi

Samsung Galaxy Tab 3 GT-P5210 LineageOS Android 7.1 ROM Kurulum Rehberi
2

GT-P5210

Herkese merhabalar bu makalemizde Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 WiFi Tablet bilgisayar için LineageOS Android 7.1.2 ROM’unu kuracağız.

Tablete ROM’u atmadan önce ilerleyen etaplarda yanlış bir işlem sonucu cihazı bricklemeniz durumunda sorumluluk üstlenmediğimi belirtmeliyim. Bütün yapacağınız işlemler kendi sorumluluğunuzdadır ve bütün işlemler cihazın WiFi modeli içindir.

Tablete ROM atma işleminden önce tabletteki veya SD karttaki bütün önemli verilerinizi yedekleyin.

Tablete ROM’u atmak için gerekenler;

Jivo Chat Reklam
 1. LineageOS Android 7.1
 2. GApps (Daha hafif Google uygulamalarını barındıran paket istiyorsanız opengapps.org sitesinden x86 > 7.1 ve ardından istediğiniz paketi seçin. Linkini koyduğum paket stock paketidir.)
 3. TWRP (Team Win Recovery Project)
 4. Odin
 5. Micro USB Kablosu

Hazırlık

İlk olarak işe tabletimi Android üzerinden sıfırlayarak kendimi garantiye alıyorum. Bunun için mevcut ara yüzünüzden Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Fabrika ayarlarına sıfırla ve hemen ardından çıkan sayfadan cihazı sıfırla diyoruz.

GT-P5210

Odin ile TWRP Kurulumu

Sıfırlama işlemi bittiğinde cihazımızı kapatıp güç tuşu + ses azaltma tuşu kombinasyonunu uygulayıp tabletimizi Odin Modu’na alıyoruz.

İlk etapta sizi bu şekilde bir ekran karşılayacak. Ses arttırma tuşuna basarak işleme devam ediyoruz.

Ve bu ekrana geldiğimizde bilgisayarımıza indirmiş olduğumuz Odin uygulamasını çalıştırıp tableti bilgisayara bağlıyoruz.

Eğer cihazınızı bilgisayarınıza ilk defa bağlıyorsanız birkaç sürücü yüklemesi beklemeniz gerekecek ve hemen ardından Odin programından cihazınızı görebileceksiniz. Çok uzun sürmeyecektir.

Odin üzerinden cihazınızı gördükten sonra AP düğmesine tıklayıp TWRP’ye ait MD5 uzantılı dosyayı seçin ve Options kısmından “Re-Partition” seçeneğinin seçili olmadığından emin olun. Uygulamayı ilk defa açtığınızda bu seçeneğin en baştan seçilmediğini göreceksiniz zaten ama yine de uyarayım dedim.

Seçmeniz gereken uzantıyı seçip Start’a bastıktan sonra cihazınız otomatik olarak yeniden başlayacaktır. Eğer uygulama başarılı olursa yukarıdaki ilerleme paneli PASS! olacaktır.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

Şimdi cihazınızı bilgisayarınızdan çıkarabilir ve tabletinizi kapatabilirsiniz. Şimdi sıra SD kartta.

TWRP ile Android ve GApps kurulumu

SD kartı FAT32 ile biçimlendirin ve indirmiş olduğunuz ROM ve GApps zip dosyalarını içerisine kopyalayın. Kopyaladıktan sonra SD kartı tabletinize takın, güç düğmesi + ses arttırma tuşlarını aynı anda basılı tutun ve Samsung logosu geldiğinde ses arttırma düğmesini parmağınızdan ayırmayın. TWRP menüsü sizi karşılayacak.

Karşınıza gelen ekranda “Swipe to allow” kısmında parmağınızı kaydırın ve mevcut alanınızı boşaltmak ve üzerine yenisini kurmak için Wipe > Advanced Wipe > ve ardından çıkan ekrandan Dalvik Cache, System, Cache, Data ve Internal Storage kutularını işaretledikten sonra “Swipe to Wipe” kısmından parmağınızı kaydırın. İşleminiz başarılı olarak sonuçlanacaktır.

Bu işlemden sonra ana sayfaya geri dönün ve Install > Select Storage > Micro SDCard ve ardından OK’e basın.

SD karta girdikten sonra aşağıdaki videodaki gibi “Add more zips” diyerek ikinci zip dosyasını seçin ve yüklemeye başlayın. Bu bizim kurulum esnasında işimizi kolaylaştıracak. Öncelikle LineageOS, sonra GApps.

Bu arada LineageOS kurulum esnasında niye Unknown Command uyarısı verdi bilmiyorum ama çalışmasında hiçbir sorun yaratmıyor. Haberiniz olsun.

Yükleme bittikten sonra SD kartı çıkarıyoruz ve sistemi yeniden başlatıyoruz.

İlk açılış

Bu ilk açılış olduğundan ötürü yükleme ekranında birkaç dakika beklemeniz gerekiyor. Sabırlı olun, cihazınızı kapatmayın ve “Hoş geldiniz” ekranının açılmasını bekleyin.

Hepsi bu kadar. Samsung Galaxy Tab 3 10.1 P5210 cihazımıza başarılı bir şekilde LineageOS kurmuş bulunmaktayız. Umarım benim gibi bu tablete Android 7.1 kurmak isteyen başkalara açıklayıcı bir rehber olabilmişimdir. Okuduğunuz, vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Dilerseniz LineageOS Optimizasyon Rehberimize göz atabilirsiniz.

Eğer tabletinizi kurduktan sonra hızlandırmak istiyorsanız LineageOS’i optimize ettiğim rehbere de göz atabilirsiniz. Tekrardan okuduğunuz için teşekkürlerimi sunarım :)

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 27 Kasım 2022

  Hocam cihazlar için paylaştığınız ücretli veya ücretsiz tüm dosyalar sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ücretli dosyalar çok temiz çok sade her şey elimin altında gibi düzenli. Tüm desteğiniz ve rehber içerikli yazılarınız için ne kadar teşekkür etsem az.

 2. 29 Kasım 2022

  Hocam Allah razı olsun. Çok başarılı bir içerik olmuş. Ücretli tablet yazılımınızı aldım çok memnun kaldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir