1. Anasayfa
 2. Genel

Spam Trafik Nasıl Engellenir?

Spam Trafik Nasıl Engellenir?
0

spam trafik nasıl engellenir

Spam ve sahte trafik Google Analytics’ten nasıl kaldırılır?

Eğer Google Analytics hesabınızda herhangi bir sahte trafik belirtisi varsa veya bu tarz bir trafik olup olmadığını görmek istiyorsanız, bu yazı sizin için. Bu yazıda, sahte trafik size Google Analytics raporlarındaki sahte trafiğin zararlarını nasıl minimuma düşürebileceğinizi hatta tamamen ortadan kaldırabileceğinizi göstereceğiz.

spam trafik nasıl engellenir

Sahte trafiğe giriş

Google Analytics bağlamında bakıldığında, sahte trafik GA mülkünüze gönderilen bir yere birden fazla sahte tıklamalara verilen isimdir. “Tıklama” Google Analytics mülkünüze gönderilen gönderilmekte olan web sitesi etkileşimine verilen isimdir. Bu tıklamalar sayfa görüntülemesi de olabilir, ekran görüntülemesi de, satın alma da.

Sahte tıklama ise gerçek bir insan yerine bir program veya bot tarafından gerçekleştirilen eyleme verilen isimdir. An itibariyle herhangi bir GA tıklamasının sahtesini yapmak mümkün. Bunun anlamı ise spam yapan kişinin referans trafiğini, organik trafiği, direkt trafiği, sosyal medya yönlendirmelerini, vb. sahte bir şekilde yapılabilmesi anlamına geliyor.

Jivo Chat Reklam

Ölçüm protokolünü doğru bilerek, bir GA mülkündeki tüm satışları şişirmek, düşük göstermek, veya tamamen yok etmek mümkün. Bu işlemi yapmak isteyen bir spamcı veya hackerın tek ihtiyacı olan GA mülk kimliğiniz. Ardından herhangi bir erişim iznine sahip olması gerekmeksizin dünyanın her yerinden analitik verilerinizi tamamen değiştirebilir. Bu çoğu kişinin haberdar bile olmadığı büyük bir veri riski. Google Analytics’in Pro versiyonunu kullanmak bile sizi bu riskten kurtarmayavaktır.

Sahte Trafik gödermekten kim faydalanıyor olabilir?

Bu işi yapan kişiler sahte trafik gönderimini parayla yaptıkları için maddi açıdan kar sağlıyorlar. Ayrıca Dijital Pazarlamacılar(özellikle SEO uzmanları) da sahte trafik gönderiminden fayda sağlıyor olabilirler. GA üzerindeki organik trafik rakamlarını yapay olarak şişirmek ve ardından müşterilerinin önünde bununla övünmek de bir fayda olarak görülebilir. Kısacası size sahte trafik gönderme yoluyla maddi veya herhangi bir şekilde fayda sağlayan herkes bu sahte trafiği gönderiyor olabilir. Son zamanlarda görülen sahte trafik propaganda yapmak amacıyla kullanılan diyalog spamıydı. Bunun bir örneği de “Donald Trump”a oy verin yazan spam trafikler.

Her şey botlarla alakalı

Bot bir işlemi düzenli ve sürekli şekilde yapmaları için tasarlanmış yazılımlara verilmiş isimdir. Botlar genellikle web sitelerinin dizine alınması amacıyla kullanılmaktadır. Ama aynı zamanda da kötü amaçlı şu işlemler için de kullanılabilirler:

1. Tıklama sahtekarlığı yapmak için( reklam bütçesini yükseltmek veya rakiplere boş yere para harcatmak için)
2. Spam mailler için e-mail adreslerini toplamak
3. Sahte kullanıcı hesapları oluşturmak
4. Spam amaçlı yorum göndermek
5. Spam web siteleri oluşturmak için web sitelerinin içeriklerini çalmak
6. Reklam yapmak veya webmasterlardan para istemek için zararlı yazılım yaymak
7. Sahte trafik gönderimi için Google Analytics kimlik bilgilerini toplamak
8. Web sitelerine sahte trafik göndermek

Bir botun nasıl kullanıldığına bağlı olarak botları iyi huylu veya kötü huylu olarak ikiye ayırabiliriz. İyi huylu botlara örnek olarak Google’ın web sitelerini gezerek indekslemek için kullandığı “googlebot”u verebiliriz. İyi huylu botlar robots.txt dosyası içerisindeki yönergelere uyarlar ama kötü huylu olanlar uymaz. Spam botları güvenlik önlemleri tarafından kolayca bulunmamak amacıyla kendilerini gizlemek için birkaç yöntem kullanabilirler. Kendilerini Chrome, Internet Eplorer, vb. bir tarayıcı olarak gösterebilirler. Düzgün bir web sitesinden geliyormuş gibi kendilerini gösterebilirler.

Tüm spam botlar Google Analytics’e sahte trafik gönderme amacıyla kullanılmayabilirler. Ama analitik verinizle oynama niyetleri olsun olmasın, web sitenizin bant genişliğini yiyerek web sitenizin performansını kötü yönde etkileyebilirler. En kötü durumda ise web sitenizi hacklemek için veya web sitenize zararlı yazılım yüklemek için kullanılabilirler. Google Analytics özelinde bakıldığında iki tür spam bot vardır:

1. Web sitelerini ziyaret eden spam botlar
2. Web sitelerini ziyaret etmeyen spam botlar

Web sitelerini ziyaret eden spam botlar (İlk nesil botlar)

Bu botlar sahte trafik göndermek için web sitelerini ziyaret ederler(genellikle referal trafiği). Bu botlar hergün yüz binlerce web sitesini gezerek sahte referal başlığıyla web sitelerine HTTP talepleri gönderebilirler. Bot olduklarının anlaşılmaması için sahte referal başlıkları oluşturarak gönderirler. Sahte başlıklar spam yapan kişinin tanıtmak veya backlink göndermek istediği web sitelerine link içerebilir. Örneğin, spam botlar “bbc.co.uk” adresini referal olarak gösterebilirler. bbb.co.uk kaliteli bir web sitesi ve buradan gelen bir trafiği raporunuzda gördüğünüzde bu web sitesinden gelen trafiğin sahte olabileceğini düşünmeyip aslında BBC’den size trafik gelmediğini farketmeyebilirsiniz bile.

Web siteniz sahte referal başlığına sahip spam botlardan bir HTTP talebi aldığında, bunlar sunucu kayıtlarına anında kaydedilir. Bazı SEO danışmanları bu tarz spam botları link inşaası için kullanabilirler. Spam gönderilen web sitesinin sunucu kayıtlarının herkes tarafından görülebilir olmasıyla(diğer deyişle taranarak indekslenebilmesi) Google’ın buradaki referal linklerine backlink değeri vermesi ve öne çıkarmak istedikleri web sitelerine arama sıralamalarında daha üst sıralarda yer vereceği umuduyla bunu yapabilirler(Uyarı: Bu yöntem işe yaramamakla birlikte web sitenizin Google tarafından cezalandırılmasına neden olabilir).

Bu spam botları javascript’i çalıştırma özelliğine sahipler, bu yüzden de Google Analytics’in spam trafiği filtrelemek için kullandığı yöntemleri aşabilirler. Bu özellik nedeniyle Google Analytics’teki referal raporunuzda bu tarz spam botlarının trafiklerini görebilirsiniz.

Google Analytics’te referal spamlar nasıl bulunur?

Referal spamlarını bulmak ve düzeltmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Adım 1: GA içerisinde “Yönlendirmeler” sekmesini seçin.

Adım 2: “Yönlendirmeler” raporunun tarihini son iki ay olacak şekilde değiştirin.

Adım 3: Yönlendirmeler raporunuzu aşağıdaki regexi kullanarak bulmak için hemen çıkış oranına göre azalan şekilde düzenleyin(kesin sonuç vermeyebilir):

semalt|button|ilovevitaly|darodar|hulfingtonpost|ranksonic|[0-9]{1,3}\.[0-9]{1,3}|website|[0-9][a-z]|free|click|blackhatworth|makemoneyonline|priceg|best-seo-offer|familyfocusblog|traffic|anal-acrobats|buy-cheap-online|deximedia|webmaster|link|event-tracking|discover-results|fwdservice|pornhub-forum

Adım 4: %100 veya %0 hemen çıkış oranı olan ve 10dan fazla oturum gerçekleştiren yönlendirmeleri arayın. Bunlar büyük olasılıkla spam yönlendirmeleri.

Not: Spam yönlendirmelerinin detaylı listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Adım 5: Eğer şüpheli bir görünüme sahip referal trafiğinin kimliğini belirleyemiyorsanız, risk alarak web sitesini ziyaret etmeniz ve düzgün bir web sitesi olup olmadığını ve size gerçekten backlink verip vermediğini kontrol etmeniz gerekiyor. Bunu yapmadan önce web sitenizde antivirüs yazılımı kurulu olduğundan emin olun, çünkü kötü niyetli web siteleri ziyaretinizden hemen sonra cihazınıza virüs bulaştırabilirler.

Şüpheli web sitelerine girerken Google Chrome tarayıcısı kullanın. Chrome kötü niyetli yazılım yayan web sitelerini diğer tüm tarayıcılardan daha hızlı bir şekilde tanımlayabilmektedir. Bu yüzden eğer Chrome kullanırsanız web sitenizin referral linklerini ziyaret ederken kötü niyetli yazılımlara maruz kalma ihtimalinizi minimuma düşürmül olursunuz.

Adım 6: Web sitenizde engellemek istediğiniz tüm spam yönlendirme sitelerini bir yere kayıt edin.

Adım 7: Spam yönlendirenlerin listesini düzenli ifadelere çevirin. Örneğin, eğer spam yönlendirmelerinin listesi aşağıdaki gibiyse:

semalt.com
semalt.semalt.com
buttons-for-website.com
blackhatworth.com
7makemoneyonline.com

düzenli ifade şu şekilde olmalı:

semalt|buttons|blackhatworth|7makemoneyonline(\.com)+

Bu regexi daha sonra GA görünüm filtresini düzenlemek için kullanacağız. GA görünümünden çıkarmak istediğiniz tüm spam referallarının doğru bir şekilde temsil edildiği bir regex oluşturduğunuzdan emin olun.

Refferal spamı nasıl engellenir?

Spam yönlendirmelerini belirledikten sonra, bunların web sitenizi tekrar ziyaret etmesini önlemek için mümkün olduğunca hızlı bir şekilde engelleyin. Bot ziyaretleri sunucu kayıtlarında kaydedildiği için, bu tarz botları .htaccess dosyası(veya dengi)nı kullanarak engelleyebilirsiniz.

Aşağıdaki yöntemleri kullanarak refferal spamınını engelleyebilirsiniz:

1. Spambot tarafından kullanılan yönlendirmeyi engellemek
2. Spambot tarafından kullanılan IP adresini engellemek
3. Spambot tarafından kullanılan IP adres bölgesini engellemek
4. Spambot tarafından kullanılan sahte kullanıcıları engellemek
5. Google Analytics “Bot filtreleme” özelliğini kullanmak

Yöntem 1: Spambot tarafından kullanılan yönlendirmeyi engellemek

.htacces dosyanıza erişin ve semalt.com ve alt domainlerinden gelen tüm http ve https referalllarını engellemek için aşağıdaki kodu ekleyin:

RewriteEngine On
Options +FollowSymlinks
RewriteCond %{HTTP_REFERER} ^https?://([^.]+\.)*semalt\.com\ [NC,OR]
RewriteRule .* – [F]

Diğer spambotlar tarafından kullanılan referalları engellemek için de benzer kod kullanın.

Note: Tüm spambotlar referal başlığı göndermez. Bu tarz botlar tarafından yapılan referal trafiği GA raporlarında görülmeyebilir. Bu trafik raporlarda direkt trafik kısmında göreülebilir ve bulunması daha zor olabilir. Bir referal başlığı kullanılmadığında trafik Google Analytics tarafından direkt trafik olarak tanımlanmaktadır.

Spambot aynı zamanda onlarca sahte referal başlığı da oluşturabilir. Bu yüzden, eğer bir referalı engellerseniz, web sitenize başka bir sahte referal gönderebilirler. Bu nedenle GA filtresiyle ya da .htaccess kullanarak engellemiş olmanıza bakılmaksızın, web sitenizin spam botu tam anlamıyla engellediğinin bir garantisi yok.

Yöntem 2: Spambot tarafından kullanılan IP adresini engellemek

.htaccess dosyanıza erişin ve aşağıdaki gibi bir kod ekleyin:

RewriteEngine On
Options +FollowSymlinks
Order Deny,Allow
Deny from 234.45.12.33

NOT: Bunu direkt kopyala+yapıştır yapmayın, çünkü işe yaramayacaktır. Bu, .htaccess dosyasında bir IP aderesini nasıl engelleyeceğinizi göstermek için sadece bir örnek. Spambotlar farklı farklı IP adreslerinden gelebilirler. Bu yüzden spambotların web sitenize girmek için kullandığı farklı IP adreslerini düzenli olarak eklemeniz gerekmekte.

Öneri: Sadece web sitenizi etkileyen zararlı IP adreslerini engelleyin. Bilinen tüm spam IP’lerini engellemeye çalışmayın. Çünkü bu htaccess dosyanızın yönetimini zorlaştıracağı gibi sunucu performansınızı da etkileyecektir. Eğer engellenen IP adresleri listesi hızlı bir şekilde büyüyorsa ciddi web sitesi/ağ güvenliği sorunlarınız var demektir. Hosting firmanız veya sistem yöneticinizle iletişime geçin. Engellenmiş IP adreslerinin listesini bulmak için Google’ı arayın. Bu konuyu bilinen zararlı IP adreslerini bularak engelleyen bir kod yazarak otomatik hale getirmelisiniz.

Yöntem 3: Spambot tarafından kullanılan IP bölgesini engellemek

Eğer belli bir IP bölgesinin spam botları tarafından kullanıldığına eminseniz o zaman bu IP bölgesinin tamamını aşağıdaki kodu kullanarak engelleyebilirsiniz:

RewriteEngine On
Options +FollowSymlinks
Deny from 76.149.24.0/24
Allow from all

Burada 76.149.24.0/24 CIDR bölgesidir. CIDR IP adresi bölgelerini tanımlamak için kullanılan bir metoddur. CIDR ile engellemek tek tek IP adreslerini engellemekten daha kolaydır çünkü sunucunuzda daha az yer kaplar.

Öneri: Bu aracı kullanarak CIDR’ı IP’ye veya IP’yi CIDR’a dönüştürebilirsiniz:
http://www.ipaddressguide.com/cidr

Eğer spambot bir botnet(belli bir bölgede veya dünya çevresinde yayılmış olarak bulunan zararlı bilgisayarlar ağı) kullanıyorsa, web sitenize yüzlerce farklı IP adresinden erişerek IP engellemeyi tamamen anlamsız hale getirebilir.

Bir spambotun web sitenizin trafiğini alt üst etme yetenekleri kullandıkları botnetlerle orantılıdır. Botnetin boyutu ne kadar büyükse web sitenize erişen botun geleneksel güvenlik önlemlerine yakalanmadan kullanabileceği IP adresleri de o kadar çoğalmaktadır. Birçok spam bot zararlı yazılım yayarak cihazınızı botnetin bir parçası haline getirmek üzere tasarlanmıştır. Bilgisayarınız botnetin bir parçası olduktan sonra spam, virüsler ve diğer zararlı programları başka bilgisayarlara yaymak için kullanılırlar.

Dünya çapında gerçek kullanıcılar tarafından kullanılan ve botnetin bir parçası olan binlerce bilgisayar var. Bilgisayarınızın botnetin bir parçası olması ve bundan habersiz olmanız büyük bir ihtimal. Bu yüzden bir botneti engellemeye karar verdiyseniz, gerçek kullanıcılardan gelen trafikleri kaybetme şansınız da yüksek.

Eğer spambotların trafiği IP adresi engellemesine rağmen web sitenizin trafiğini ciddi manada alt üst ediyorsa “penetrasyon testi”ne ve “bot koruma hizmeti”ne para harcamayı düşünmelisiniz.

Yöntem 4: Spambot tarafından kullanılan sahte kullanıcıları engellemek

Haftada bir kez sunucu kayıt dosyalarınızı inceleyin ve zararlı kullanıcı aracılarını(spam botlar tarafından kullanılan sahte kullanıcılar) engelleyin. Engelli kullanıcılar web sitenize erişemezler. Zararlı sahte kullanıcıları aşağıdaki gibi bir kod kullanarak engelleyebilirsiniz:

RewriteEngine On
Options +FollowSymlinks
RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} Baiduspider [NC]
RewriteRule .* – [F,L]

Google’da yapacağınız bir arama ile bilinen zararlı sahte kullanıcıların kayıtlarının tutulduğu büyük listelere sahip web sitelerine erişebilirsiniz. Web sitenizdeki zararlı sahte kullanıcıları bulmak için bu kayıtları kullanabilirsiniz. Bu süreci otomatik hale getirmek için kodlama yapmanız faydanıza olacaktır. Bilinen tüm zararlı sahte kullanıcıların bulunduğu bir veri tabanı oluşturarak bu kullanıcıları otomatik olarak bulup engellemek için kodunuzu kullanın.

Zararlı sahte kullanıcılara sürekli yenileri eklenerek bazılarının ortadan kaybolması nedeniyle veri tabanınızı güncel tutmanız gerekmektedir. Sadece sizin web sitenizi engellemekte olan kullanıcıları engelleyin. Bilinen tüm zararlı sahte kullanıcıları engellemeye çalışmayın. Aksi halde .htaccess dosyanız yine çok büyük hale gelerek yönetmesi zor ve sunucu performansınızı etkileyen bir hale gelecektir.

Öneri: Sistem yöneticisinden yardım alın. Müşterinizin/şirketinizin web sitesini 7/24 zararlı davranışlardan korumak tam anlamıyla sizin işiniz değil. Sistem yöneticiniz veya ağ güvenliğinden sorumlu olan kişi spam bot saldırılarıyla uğraşmak için en iyi kişi. Bu yüzden, yeni bir spam bot keşfettiğiniz zaman onunla iletişime geçmelisiniz.

Yöntem 5: Spam Yönlendirmelerini Google Analytics’teki özel ileri düzey filtrelerle engellemek

Eğer herhangi bir sebepten dolayı .htaccess dosyasına erişiminiz yoksa, spam yönlendirmelerini Google Analytics’teki özel ileri düzey filtrelerle engelleyebilirsiniz. Ancak, .htaccess dosyasına erişiminiz var ise bu yöntemi kullanmayın. Sunucu kayıtlarınız haftada en az bir kez inceleyin. Web sitenize gelen spam botlarla savaşmak sunucu seviyesinden başlamalıdır.

Eğer web sitenize erişimlerini baştan engelleyebilirseniz Google Analytics üzerinde uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. Spam botları sunucu üzerinden engellemek her zaman daha etkilidir, çünkü trafiklerini GA üzerinde yok saymak yerine web sitenize erişimlerini engellemiş oluyorsunuz. Görüntüleme filtrelerinden mümkün olduğunca kaçınmalısınız, çünkü GA üzerinde veri örnekleme sorunları oluşturma ihtimalleri var.

Aşağıdaki adımları takip edin:

Adım 1: Mevcut Google Analytics görünümünüzün bir kopyasını oluşturun. Filtrenizi bu görünüme göre test edeceksiniz. Eğer filtreler bu kopya görünümde doğru çalışıyorsa esas GA ayarlarınıza da uygulayabilirsiniz. Bu önlemi almanız gerekiyor çünkü ana görünüme yanlışlıkla hatalı filtreler uygularsanız analitik verileriniz tamamen bozulabilir.

Adım 2: GA üzerinde Yönetici sekmesinden “Ayarları Gör” seçeneğini seçin.

Adım 3: Görünümü kopyala seçeneğine tıklayın.

Adım 4: Görünümü “Markanızı ismi” + Test Görünüm olarak kaydedin. Örneğin: “Mert Test Görünümü” olarak yapın ve ardından görünümü kopyala düğmesine tıklayın.

Adım 5: Test görünümünün Yönetici sekmesini seçin ve “Flitreler”e tıklayın.

Adım 6: Filtre ekle düğmesine tıklayın.

Adım 7: Yeni bir hariç tutma filtresi oluşturun ve daha önceden oluşturmuş olduğunuz regexi kutu içerisine yapıştırın.

Bu filtre kimliğini belirlediğiniz tüm spam yönlendirmelerinden sizi kurtaracaktır.

Adım 8: “Bu filtreyi onayla” seçeneğine tıklayın ve ardından “Kaydet” düğmesine basın.

Ardından filtre testinin sonuçlarına bakın.

Not: Eğer test görünümünüz hemen hemen hiç veri göstermiyorsa “bu filtreyi onayla” ayarınız çalışmayabilir ve şu bildirimi görebilirsiniz:

“Bu filtre verinizi değiştirmeyebilir. Ya filtre ayarı yanlış, ya da örnek veri çok küçük”

Eğer böyle bir bildirim görüyorsanız dikkate almayın ve “Kaydet” butonuna tıklayarak filtre kurulumunu tamamlayın. Bir kez bu filtreyi oluşturduktan sonra filtreler listesinde görülecektir.

Adım 9: Eğer filtreniz beklendiği gibi çalışıyorsa o zaman ana görünümünüze uygulayın.

Not: Yönlendirme spamı yapan web sitelerini yönlendirme trafiğinden “Yönlendirme yok sayma listesi”ni kullanarak yok saymayın. Sorununuzu bu yöntem çözmeyecektir, çünkü spambotlardan gelen trafik raporunuzda direkt trafik olarak görülmeye başlayacaktır ve spam botların web sitenizin trafiği üstündeki etkileri ölçemeyeceksiniz.

Yöntem 6: Google Analytics “Bot filtreleme” özelliğini kullanın

Şu adımları takip edin:

Adım 1: GA üzerinde “Yönetici” sekmesine gelin ve “ayarları görüntüle” bağlantısına tıklayın.

Adım 2: Sayfada aşağıya inin ve “Bilinen botlar ve örümceklerden gelen trafikleri gösterme” seçeneğini tıklayın.

Web sitelerini ziyaret etmeyen spam botlar (İkinci nesil botlar)

Bu spam botlar(örneğin darodar.com) web sitenizi ziyaret etmelerine gerek kalmadan sahte trafik gönderebilirler. Bunu ham sahte tıklama verisi(sık bilinen adıyla Hayalet trafik)’ni bir ölçüm protokolü yardımıyla direkt olarak Google Analytics sunucunuza göndererek yaparlar. Tek ihtiyaçları olan GA mülk kimliğinizdir. Kimlikleri iki yolla temin ederler:

1. Web sitelerini tarayan ve GA mül kimliklerini toplayan spam botlar aracılığıyla.
2. Rastgele mülk kimlikleri oluşturarak.

Google Etiket Yöneticisi’ini kullanmayan kişiler Google Analytics takip kodlarını web sitelerinin sayfalarına sağlam bir şekilde kodlayabilirler. Bu şekilde kodlanmış Google Analytics kodları web mülkü kimliğinizi içerirler.

Bu kimlik bilgileri spam botlar tarafından toplanarak diğer botlarla paylaşılabilir. Web mülkünüzün kimliğini çalan ve web sitenize sahte trafik gönderen botların aynı olmasının bir garantisi yok.

Bu nedenden ötürü GA mülkünüzün kimliğinin sonunda “1” yok diye web sitenizin sahte trafik çekmeyeceğinin bir garantisi yok(çoğu kişinin inandığı yanlış bir bilgi). Bu sorunu mülk kimliğini en azından kaynak kodundan saklayarak belli bir seviyeye kadar koruyan Google Etiket Yöneticisi’ni kullanarak çözebilirsiniz.

Bu spambotlar web sitenizi ziyaret etmediği için, ziyaretleri sunucu kayıtlarınızda tutulmaz. Ziyaretleri sunucu ziyaretlerinizde kaydedilmediği için ziyaretlerini bilinen geleneksel yöntemlerden herhangi biriyle engellemeniz mümkün değil(IP engelleme, sahte kullanıcı engelleme, yönlendirme engelleme, vb.)

Ana makine adları ve hayalet trafiği engellemedeki rolleri

(Spam botlar da dahil) bir kullanıcı başka bir web sitesinden gelerek web sitenizi ziyaret ettiğinde, ana makine adı (çoğu durumda) domain adınıza işaret eder. Ama eğer bir sahte ziyaret Google Analytics tarafından ana makine adınıza kaydedilirse genellikle boş (örneğin: not set) veya sizin domain adınızdan başka bir domain adını gösterir.

Örneğin, eğer kullanıcı ‘bbc.co.uk’ üzerinde tutulan bir web sitesinden geliyorsa ve sizin ‘www.abc.com’ isimli web sitenize geliyorsa Google Analytics ana makine adını ‘www.abc.com’ olarak kaydederek size bu şekilde gösterecektir. Ama eğer bu sahte ziyaret şeklinde oluyorsa Google Analytics ya ana makine adını göstermeyecektir ya da sizin web sitenizin isminden farklı bir şey gösterecektir. Bunun olmasının nedeni spamcıların genellikle Google Analytics mülklerini rastgele hedefliyor olması. Eğer özellikle sizin web sitenizi hedeflemiyorlarsa veya web sitelerini tarayan spam botlar kullanmıyorlarsa web sitenizin ismini bilmezler. Bu yüzden de ya web sitesi isminin olması gereken kısmı boş bırakırlar ya da sahte bir isim kullanırlar. Google Analytics ana makine adını tanımlayamadığı zaman “not set” olarak raporlamaktadır.

Bu da demek oluyor ki eğer GA görünümüne sadece tanımlanabilen ana makine adı dahil edersiniz hayalet trafiğin web siteniz üzerindeki etkisini önemli ölçüde azaltmış olacaksınız. GA mülk kimliğinizi kullandığınız tüm web siteleri geçerli ana makine adıdır. Buna aynı zamanda alışveriş bölümünü tuttuğunuz domain adı da dahildir. Bu tarz ana makine adlarının hepsini belirlemeniz gerekmekte.

Hayalet trafik Google Analytics’te nasıl engellenir?

Şu adımları takip edin:

Adım 1: Esas GA görünümü seçin(web sitesi trafiğinizi incelemek için kullandığınız görünüm).

Adım 2: “Ağ” raporunu seçin (Kitle > Teknoloji)

Adım 3: Birincil Boyut kısmında Ana makine adı görünümünü seçin.

Adım 4: Raporunuzun aralığını son 3 ay olarak ayarlayın.

Adım 5: GA görünümü dahil etmek istediğiniz “ana makine adları”nın hepsinin notunu alın.

Adım 6: Ana makine adları listenizi düzenli ifadelere dönüştürün. örneğin, eğer ana makine adlarınız aşağıdaki gibiyse:

– www.mertsenturk.net
– www.mertsenturk.net.googleweblight.com
– translate.googleusercontent.com
– webcache.googleusercontent.com

gerekli regex şöyle olabilir:

www\.mertsenturk\.net(\.)?([a-z]+)?(\.)?(com)?|\.googleusercontent\.com

Bu regexi daha sonra GA görünümüne filtre uygularken kullanacağız. Google Analytics içerisinde trafiğini görmek istediğiniz tüm ana makine adlarını kapsayan bir regex oluşturun.

Adım 7: Test görünümünün “Yönetici” sekmesine gidin ve “Filtreler” seçeneğini tıklayın.

Adım 8: “Filtre ekle” düğmesine tıklayın.

Adım 9: Özel bir dahil etme filtresi oluşturun ve oluşturduğunuz regexi buradaki kutuya yapıştırın.

Adım 10: Bu filtreyi onayla düğmesine tıklayın. Ardından filtre test sonuçlarını görebilirsiniz.

Not: Eğer test görünümünüzde hemen hemen hiç veri yoksa o zaman “bu filtreyi onayla” ayarı çalışmayabilir ve aşağıdaki uyarıyı görebilirsiniz:

“Bu filtre verinizi değiştirmeyebilir. Ya filtre ayarı yanlış, ya da örnek veri çok küçük”

Bu tarz bir bildirim alırsanız yok sayın ve “kaydet” düğmesine tıklayarak filtre ayarını tamamlayın.

Şu ana makine adlarından gelen trafik sahtedir:

dev3|localhost|atpnet.local|ingressosrca.com.br|justcrunchit.com|basnodes.com|

Adım 11: Eğer filtreniz beklendiği gibi çalışıyorsa ana görünümünüze uygulayın.

Her web sitesi spam botlardan eşit oranda etkilenmez

Bunun sebebi spam botların web sitelerinin zayıflıklarını bulup kötüye kullanmak üzere tasarlanmış olmalarıdır. Zayıf olanlara daha sık saldırırlar. Yani eğer web siteniz bir takım ucuz ve paylaşılan hosting platformu veya özel bir CMS kullanıyorsa saldırıya uğrama olasılıkları daha yüksek. Bu yüzden tanınmış hosting sunucusu veya CMS kullanmak akıllıca olacaktır.

Bilinen Spam reffererlar

Eğer şüpheli görünen yönlendirmelerden birisi aşağıda varsa o zaman spam reffererdır ve onaylamak için web sitelerini ziyaret etmeniz gerekmemektedir:

1. semalt.com
2. semalt.semalt.com
3. buttons-for-website.com
4. blackhatworth.com
5. 7makemoneyonline.com
6. ilovevitaly.com
7. ilovevitaly.co
8. ilovevitaly.ru
9. iloveitaly.ro
10. priceg.com
11. prodvigator.ua
12. resellerclub.com
13. savetubevideo.com
14. screentoolkit.com
15. kambasoft.com
16. socialseet.ru
17. superiends.org
18. vodkoved.ru
19. o-o-8-o-o.ru
20. iskalko.ru
21. luxup.ru
22. myftpupload.com
23. websocial.me
24. ykecwqlixx.ru
25. slftsdybbg.ru
26. seoexperimenty.ru
27. darodar.com
28. econom.co
29. edakgfvwql.ru
30. adcash.com
31. adviceforum.info
32. hulfingtonpost.com
33. europages.com.ru
34. gobongo.info
35. cenoval.ru
36. cityadspix.com
37. cenokos.ru
38. ranksonic.info
39. lomb.co
40. lumb.co
41. econom.co
42. 54.186.60.77
43. srecorder.com
44. see-your-website-here.com
45. 76brighton.co.uk
46. paparazzistudios.com.au
47. powitania.pl
48. sharebutton.net
49. tasteidea.com
50. descargar-musica-gratis.net
51. torontoplumbinggroup.com

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir