1. Anasayfa
 2. İşletim Sistemleri

Windows 10 ISO İndirme ve Kurulum İşlemleri – 2021 (Türkçe)

Windows 10 ISO İndirme ve Kurulum İşlemleri – 2021 (Türkçe)
0

windows 10 iso indirme, windows 10 iso, windows 10, windows 10 pro, windows 10 home, windows 10 kurulum

Microsoft’un son işletim sistemi Windows 10 indirme işlemini nasıl yapacağınızı, Windows 10 etkinleştirmeyi nasıl gerçekleştireceğinizi ve format atma işlemini yazımızda anlattık. Windows 10’un tüm sürümlerini ve ne işe yaradıklarını da burada bulacaksınız.

Microsoft, Windows 10 işletim sistemini 2015 yılının yaz zamanında piyasaya sürmüştü. İlk 1 sene tüm Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarına ücretsiz olarak Windows 10 yükseltme şansı tanıyan ABD’li şirket Microsoft, böylece insanların yeni sisteme daha hızlı adapte olacağını düşünmüştü. Bu düşüncesinde haklı da çıktı. Yeni Windows, büyük kitleler tarafından çabucak benimsendi.

Peki, yeni bir bilgisayar aldınız ve Windows 10 kurmak  istiyorsunuz. Windows 10’u indirdikten sonra etkinleştirmeyi, Windows 10 ürün anahtarı kullanımını, Windows 10 ISO dosyasının ne olduğu, 32-bit ve 64-bit farkını, Windows 10 Home ve Pro sürümlerini ve Microsoft’un son işletim sistemi ile ilgili her şeyi bu yazıda sizler için bir araya getirdik.

Rehbere başlamadan önce birkaç temel bilgiyi vermek istiyoruz. Ardından neyin nasıl yapılacağını, en ince ayrıntısına kadar anlatacağız :)

Jivo Chat Reklam

İşte Windows 10 kurulumu ile ilgili her şey.

Microsoft’un sitesinden ücretsiz indirebileceğiniz Windows 10 sürümleri:

 • Windows 10 Home
 • Windows 10 Pro
 • Windows 10 Enterprise
 • Windows 10 Education
 • Windows 10 S

Hangi Windows 10’u kullanmalısınız?

windows 10 iso indirme, windows 10 iso, windows 10, windows 10 pro, windows 10 home, windows 10 kurulum

Hatırlayacak olursanız, Windows 7 ilk çıktığı zamanlarda çok fazla kafa karışıklığına sebep olmuştu. Çünkü standart kullanıcı için dahi aynı işletim sisteminin tam 5 farklı sürümü vardı. Bazı sürümlerinde ekran kağıdını değiştirmeye bile izin verilmiyor iken bazılarında ise gereğinden fazla özellik bulunuyordu. Microsoft, Windows 10 ile bu olayı basitleştirdi.

Büyük bir şirket veya bir okul sahibi değilseniz, karşınızda iki adet Windows sürümü bulunuyor: Windows 10 Home ve Windows 10 Pro.

Home

Birçoğumuzun bilgisayarında kurulu olan veya yeni bir kurulumda karşımıza çıkan ilk Windows 10 sürümü bu olacaktır. Windows’un normal kullanıcıya hitap eden tüm özelliklerini içinde barındıran, hatta daha fazlasını da sunan bu sürüm, aynı zamanda diğerlerine göre daha uygun fiyatlıdır.

İş verilerinin güvenliği konusunda çok da endişelenecek durumda olmayan, yönetecek tonlarca hesabı veya cihazı olmayan kullanıcılar, bu sürümde hiçbir şeyin eksikliğini hissetmeyeceklerdir.

Eğer bir oyuncu iseniz de Windows 10 Home’un üstünde başka bir şey kullanmanıza gerek yok. Zira bu sürüm, Xbox Live hesaplarını senkronize etmenize olanak sağladığı gibi bilgisayardan tam erişim de tanır. Evinizde bir Xbox oyun konsolu varsa, yerel ağınızdan oyununuzu yayınlayabilir; Oyun Modu’nu kullanabilirsiniz.

Birçok kişinin gündelik hayatta kullandığı Takvim, Posta, Haritalar, Filmler, Fotoğraflar gibi standart verimlilik uygulamaları konusunda Windows 10 Home sürümünde hiçbir eksiklik yoktur.

Yani, eğer kötü bir şey mi alıyorum diye endişe ediyorsanız, gönlünüz ferah olsun. Kesinlikle kötü bir şey almıyorsunuz :)

Pro

Bir işletme sahibi iseniz bilgisayarınızı yenilerken tercih etmeniz gereken sürüm bu olmalıdır. Home’da olan tüm özelliklerin yanı sıra birçokları için çok önemli bir yere sahip Microsoft’un sunucu sanallaştırma sistemi Microsoft Hyper-V, Windows’un bu sürümünde yer alıyor.

Bununla birlikte server’larınızda sanallaştırma mevzusu çok da sizi alakadar etmiyorsa yine de dikkat çekici özellikler bulunuyor. Bunlardan birisi de İş için Windows Update (Windows Update for Business). Çok büyük firmaların da kullandığı bu güncelleme sistemi, işletim sisteminize birçok güvenlik sistemi ekliyor. Çok katmanlı koruma; cihaz, kimlik ve uygulama bilgisi; cihazların güvenlikten düşmesini engelleyen güncelleme programı bunlardan birkaçı.

Sadece Windows 10 Pro’ya özel olan Device Guard ve Secure Boot gibi uygulamalar, cihazlarınızın kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler tarafından işgal edilmediği -kullanıcı fark etmeksizin- anlayıp raporlar sunuyor. Aynı zamanda tüm sürücülerinize bir kilit vurmanızı sağlayacak şifreleme aracı BitLocker da bu sürümde yer alıyor.

Elbette bütün bu saydığımız özellikler, yazılımcıların da zaman zaman başvurduğu; fakat son derece elzem olan özellikler. Bu sebeple yazılım dünyasına yeni giriş yapmış olsanız dahi Windows 10 Pro almanızı tavsiye ediyoruz.

Enterprise

Microsoft’un standart kullanıcılar için olan Windows 10 sürümlerini yukarıda anlattık. Sıra büyük şirketlere geldi. Windows 10 Pro’daki tüm özellikleri daha da geliştirip çok kullanıcılı hale getiren Windows 10 Enterprise, Uzun Süreli Hizmet Desteği (Long Term Servicing Branch – LTSB) güncellemelerini de alıyor. Değiştirilmesi çok uzun zaman süren ve kritik öneme sahip işlerde -bankacılık sistemleri gibi- ne olursa olsun bu desteğin bulunması gerekiyor. Zira kimse bu kadar büyük alanlarda yeni bir özelliğin tüm sistemi bozmasını istemez.

Windows 10 Enterprise’ın iki sürümü var: E3 ve E5. Enterprise E3 yukarıda bahsettiğimiz özellikler ve Masaüstü Optimizasyon Paketi ile geliyor. E5 ise E3’ün sahip olduğu her şey ve Windows Defender’ın çok daha gelişmiş ve büyük kapsamlı bir versiyonu olarak bilinen Windows Defender Geliştirilmiş Tehdit Koruması sistemine sahip.

Windows 10 Enterprise’ı almak ise çok kolay değil. Öncelikle kullanılacak her bir cihaz için Windows 10 Pro lisansı alınması, ardından da Windows 10 Enterprise yükseltme ücreti ödenmesi gerekiyor. Belirttiğimiz gibi, bu sürüm, bir bilginin kaybedilmesine göz yumulamayacak sistemlerde kullanılıyor. Bu yüzden ödenen para, korunma sağlanması adına fazlasıyla değiyor.

Education

Windows 10 Enterprise sürümünün getirdiği güvenlik geliştirmelerini akademik amaçlar için kullanan Windows 10 Education, öğretmen ve öğrencilere odaklanıyor. Sadece akademik lisanslama yöntemi ile elde edilebildiği gibi fiyat da kullanılacak cihaz sayısına göre artıyor. Windows 10 Enterprise’da Pro sürümünün üzerine yükseltme ücreti ödemeniz gerekirken Education’da Home sürümünün üzerine ücret ödemeniz gerekiyor.

Windows 10 S

Standart bir Windows sürümü olmayan bu sürüm, işletim sisteminin çeşitli sebeplerden ötürü kilitlenmesi gerektiği zamanlar için kullanılıyor. Sadece Microsoft Store uygulamalarını çalıştıran Windows 10 S’te, istediğiniz zaman Home ya da Pro sürümüne geçiş yapabiliyorsunuz. Fakat bu geçişi yaptığınız zaman tekrar “S” sürümüne dönmek mümkün değil.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir