İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İşletim Sistemleri
  3. Windows 11 TPM 2.0’ın Karaborsaya Düşmesine Neden Oldu

Windows 11 TPM 2.0’ın Karaborsaya Düşmesine Neden Oldu

featured

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11 TPM 2.0 çipine ihtiyaç duyuyor. Bu gereksinimden dolayı TPM 2.0 çipi karaborsaya düştü.

Microsoft’un geçtiğimiz günlerde tanıttığı Windows 11 işletim sistemi için yayınlanan sistem gereksinimleri herkesi şaşırtmışı. Sadece 2-3 yıl içerisinde satışa sunulan donanımlara destek veren bu işletim sistemi TPM 2.0 gereksinimi talep ediyordu. TPM 2.0 nedir bilmeyenleriniz için hızlıca bir özet geçelim.

TPM 2.0 nedir?

Trusted Platform Module, bir PC veya dizüstü bilgisayarda sürücüleri şifrelemek/şifrelerini çözmek için güvenlik anahtarlarını depolamak üzere tasarlanmış bir donanım parçasıdır. TPM’nin iki sürümü vardır. TPM 2.0, UEFI sistemlerinde bulunur. TPM 1.2 ise BIOS sistemlerinde bulunur. Ayrıca iki büyük CPU üreticisi için farklı şekilde adlandırılırlar. Intel buna PTT (Platform Güven Teknolojisi) ve AMD buna fTPM (Firmware TPM) adını veriyor.

Windows 11’in talep ettiği TPM 2.0 çipi son 2-3 yıl içerisinde satılan anakart modellerinde yer alıyor. Ancak bu çipe diğer anakart modelleri de destek vermesine rağmen maalesef ki tümleşik olarak gelmiyor. Kullanıcı dilerse bunu 20 dolar gibi bir ücret ödeyerek satın alıp anakartına ekleyebiliyor.

Yeni işletim sisteminin TPM 2.0 talep etmesinden dolayı eBay üzerinde bu çiplerin fiyatı 4 katına çıktı. Önceden ortalama 25 dolar bandında satılan bu çipler, Windows 11‘in sistem gereksiniminden dolayı 100 dolar banında satılmaya başlandı.

Microsoft’un kendi cihazları bile açıklanan sistem gereksinimlerine göre Windows 11’i tam anlamıyla desteklemiyor. Muhtemelen Microsoft cephesinde bu sistem gereksinimleri için bir aksiyon alınacaktır. Yoksa yeni işletim sisteminin kullanım oranı çok düşük olacak. PC’nizde TPM 2.0’ın olup olmadığını merak ediyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek bunu şimdiden kontrol edebilirsiniz.

1. Adım: Çalıştır programını açmak için Windows+R tuşlarına basın.

2. Adım: “tpm.msc” yazın ve Enter’a tıklayın.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap