1. Anasayfa
 2. İşletim Sistemleri

Windows 11 UEFI Kurulum Rehberi

Windows 11 UEFI Kurulum Rehberi
0

windows 11 uefi kurulum, windows 11 uefi kurulum rehberi, uefi windows 11, windows 11 uefi only, uefi boot windows 11, windows 11 uefi tpm

Windows 11 UEFI kurulum rehberimizde bilgisayarınıza nasıl adım adım en son sürüm Windows 11 kurabileceğinizi gösteriyoruz.

Şu sıralar çokça konuşulan Windows 11 aslında resmileştirilmiş bir sürüm değil. Hatta aksine Windows’un eskiden bu işletim sistemini yalanladığına bile tanık olduk. Fakat geçtiğimiz günlerde sızıntısı yapılan Windows 11 ISO dosyası bu durumu tersine çevirdi. İnsanlar yeni Windows sürümünü bir hayli merak etti ve kısa sürede geniş kitlelere yayıldı.

Fakat bu sızıntının kaynağı belli değil ve kafalarda soru işaretleri yok değil. Bu yüzden Windows 11’i kullanırken temkinli olmakta fayda var. Sizlere önerimiz resmi bir ISO dosyası paylaşılana kadar Windows 11’i sadece deneme amaçlı kullanmanız olur. Windows 11 nasıl kurulur rehberimizde merakları gidermeyi amaçladık.

Windows 11 İndir, Windows 11 Nasıl İndirilir?

Windows 11 indirmek aslında şu an biraz zorlu diyebiliriz. Çünkü sızdırılan ISO dosyasının Microsoft tarafından kaldırtıldığı iddia ediliyor. Zaten bulabileceğiniz linklerin çoğunun kırık olduğunu fark edeceksiniz. Fakat biz burada sağlam kalan bir Windows 11 indirme linki vereceğiz. Burada paylaşacağımız ISO dosyasının sızıntı olduğunu unutmayın, yani güvenilirliği kanıtlanmış bir dosya değil. Bu yüzden bütün sorumluluğun size ait olduğunu bildirelim.

Windows 11 İndirme Linkleri (Google üzerinden bulunmuştur, güvenliği konusunda sorumluluk kabul edilmemektedir!)

Windows 11 ISO Dosyası Nasıl Hazırlanır?windows 11 uefi kurulum rehberi, uefi windows 11, windows 11 uefi only, uefi boot windows 11, windows 11 uefi tpm

Windows 11 ISO dosyası indirildikten sonra artık Rufus yazılı ile başlangıç diski oluşturmaya. Rufus yazılımını BURADAKİ indirme sayfası üzerinden indirmeniz mümkün, en güncel olanını kullanmanızı öneririz.

Jivo Chat Reklam

Rufus yazılımını indirip açın, karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada bilmeniz gereken bazı önemli kısımlar var. En üstteki aygıt bölümüne Windows 11 Boot USB’si hazırlamak istediğiniz flash belleğinizi seçin, 8 GB ve üzeri kapasiteler kullanmanız önerilmekte.  Daha sonra bir altında “Önyükleme seçimi” adı altında bir kısım göreceksiniz. Sağdan “Seç” butonuna basın, ve daha sonra verdiğimiz linkten indirdiğiniz Windows ISO dosyanızı seçin.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

“Disk bölüm düzeni” buradaki en önemli kısımlardan biri. Eğer “GPT” seçeneğini seçerseniz sadece daha güncel olan UEFI BIOS tipine uygun olan türde USB diskiniz hazırlanacaktır. “MBR” seçeneği seçtiğiniz takdirde ise hem eski tip Legacy hem de yeni tip UEFI BIOS’a uygun olacak şekilde USB diskiniz hazırlanacaktır. Fakat Windows 11 için şu an UEFI BIOS kullanıyoruz.

Gerekli ayarları yaptıktan sonra “Başlat” tuşuna bastığınız zaman karşınıza böyle bir uyarı çıkacaktır. Bu eğer tamam tuşuna basarsanız USB flash diskinizdeki bütün dosyalar silinecektir ve USB diskiniz hazırlanma aşamasına geçecektir. Bu işlem kullandığınız USB diskin hızına göre değişecektir, USB 3.0 bir USB diskle kısa sürede hazırlanacaktır fakat USB 2.0 bir diskle bu işlem 10 dakikadan uzun sürebilir, yani sabırla beklemeniz gerekiyor.

Windows 11 Nasıl Kurulur?

Windows 11 kurulum dosyalarını flaş belleğe yazdırma işlemi bittikten sonra artık kuruluma geçebiliriz. Bu kısım biraz karışık gelebilir, çünkü BIOS görünümleri cihazdan cihaza büyük farklılıklar göstermekte fakat genel anlamda aynıdır.

Windows 11 Nasıl Kurulur (Özet)

 1. ISO dosyasını verdiğimiz linklerin birinden indirin
 2. Rufus yazılımı ile başlangıç diski oluşturun
 3. Del tuşu ile BIOS’a giriş yapın
 4. BIOS’ta “Boot” kısmını bulun ve 1. sıraya kurulum diskini yerleştirin
 5. Windows 11 kurulum ekranından bölgeyi Turkish seçin, ardından klavyeyi de Turkish Q olarak seçin ve Next’e basın
 6. “I dont have a product key” seçeneğini seçin
 7. Ardından yüklenecek olan Windows 11 versiyonunu seçin
 8. “Custom: Install Windows only” seçeneğini seçin
 9. Disk bölümlendirmesi yapılır
 10. Next ile devam ettikten sonra kurulum başlar
 11. Windows ekranı gelir, bölge olarak Turkey seçilir
 12. Offline hesap oluşturulur ve Windows 11 kurulumu TAMAMLANIR

Bilgisayara Windows 11 Kurulumu (Detaylı)

Bilgisayarın açma tuşuna bastıktan sonra klavyedeki Del tuşuna basarak BIOS menüsünü açmayı deneyin, bu konuda kesin bilgiyi üreticinizden alabilirsiniz. Açtıktan sonra “BOOT” kısmına gidin, yönlendirmeyi klavyenin yön tuşlarıyla, veya yeni tip BIOS’larda fare ile yapabilirsiniz. Daha sonra orada “Boot Device Priority” tarzında bir seçenek göreceksiniz oraya girin. Daha sonra yine modelden modele değişecektir fakat bu bilgi en alt kısımda gösteriliyor, tuşlarla birlikte UEFI: USB Disk yazan kısmı en üste alın. Daha sonra Exit kısmından save yapıp çıkın.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

Tabii bazı cihazlarda daha kolay bir yöntem var, örneğin bizim kullandığımız cihazda F12 tuşuydu, bu tuş sayesinde direkt olarak başlatılacak aygıtı seçebiliyorsunuz. Görsellerde gördüğünüz gibi flaş belleğin markası ya da modeli yazacaktır. Onu “Enter” tuşu ile seçtikten sonra bir süre bekledikten sonra Windows 11 kurulum ekranı gelecek.

Paylaşılan Windows 11 ISO dosyasında şu an için Türkçe dil desteği görünmüyor. Bu yüzden tarih, saat ve klavye kısmından Turkish seçeneklerini seçip “Next” tuşuna basıp devam edin.

Karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Tahmin edebileceğiniz gibi şu an için Windows 11 anahtarları satılmıyor, bu yüzden kırmızı kutu içerisine aldığımız “I dont have a product key” kısmına tıklayıp devam edin.

Ardından karşınıza yukarıdaki ekran gelecek. Burada Windows 11 sürümlerini seçebiliyorsunuz, biz klasik olarak Pro versiyonunu kurduk. Eğer bilgisayarınız nispeten düşük donanıma sahipse Home sürümünü kurabilirsiniz. İstediğinizi seçip “Next” butonuna basın.

 

Buradaki ekranda ikinci seçenek olan “Custom: Install Windows only” seçeneğini seçiyoruz ve Windows 11 kurulumuna devam ediyoruz.

 

Şimdi ise en önemli kısımlardan biri olan disk bölümlendirme kısmına geliyoruz. Burada sisteminizdeki diskler listelenecektir. Biz sanal makineye kurulum yaptığımız için toplam 40 GB bir alan ayırdık. Burada format atmak zorundasınız, bu yüzden yedeklerinizi aldıktan sonra Yerel Disk C olarak görünen Drive 0 bölümü silip baştan oluşturmanız gerekiyor.

Sildikten sonra “Unallocated Space” kısmını seçin, “New” butonuna tıklayın ardından kırmızı okla gösterdiğimiz disk boyutu belirleme kısmı çıkacaktır. Orada ayarlamak istediğiniz disk boyutunu yazın, Apply butonuna basın. Daha sonra belirlediğiniz boyut kadar bir bölüm oluşacaktır, o bölümü seçip “Next” butonuna basıp kuruluma devam edin. NOT: En az 30-40 GB gibi bir alan ayırmanızı öneririz.

Windows 11 kurulumu bilgisayarınızın durumuna göre 10-15 dakika civarlarında sürecektir. Kurulum bittikten sonra otomatik olarak yeniden başlatılacaktır, bu esnada kurulum için kullandığınız USB diski bilgisayarınızdan çıkartmanızı öneririz. Daha sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir, burada da 10 dakika civarlarında beklemeniz gerekecek, işlemler otomatik yapılacaktır.

Siyah ekrandaki işlemler bittikten sonra bilgisayarınız yeniden başlatılabilir. Yeniden başladıktan sonra Windows 11 kurulumunuz tamamlanmıştır! Karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir, Turkey seçeneğini bulup seçin ve ardından “Yes” butonuna basarak devam edin.

Yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir, kırmızı ok işaretiyle gösterdiğimiz seçeneği seçin ve “Next” butonuna basarak devam edin.
Burası ise yine önemli. Size Microsoft hesabınızla giriş yapmanızı söyleyecektir. Fakat size önerimiz kesinlikle offline hesap oluşturarak devam etmeniz, çünkü bu bir resmi sürüm değil!

Click here to preview your posts with PRO themes ››

Kırmızı kutuyla gösterdiğimiz “Sign-in options” seçeneğine tıklayın. Ardından “Offline account” seçeneğini seçin ve devam edin. Bu şekilde Microsoft hesabına giriş yapmadan kurulumu tamamlamış olacaksınız.

Son işlemi yaptıktan sonra artık Windows 11 kurulumunu başarıyla bitirdiniz. Bu sürüm stabil sürüm olmadığı için garip sorunlar yaşayabileceğinizi unutmayın. Driver yüklemek konusunda da şu an için Windows 10 sürücülerinin büyük ölçüde uyumlu çalıştığını deneyimledik. Yani ilgili donanımınızın Windows 10 sürücüsünü kurarak deneyebilirsiniz.

Bugünkü rehberimizde Windows 11 nasıl kurulur? Windows 11 kurulumu nasıl yapılır? Gibi merak edilen konuları gidermek adına detaylı bir kurulum rehberi hazırladık. Bahsettiğimiz gibi Windows 11 henüz resmi olarak tanıtılmadı, yani bu işletim sistemi üzerinde sorun yaşarsanız çok garipsememeniz gerek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir