1. Anasayfa
 2. Rust

Linux Rust Server Kurulumu Türkçe Kılavuz

Linux Rust Server Kurulumu Türkçe Kılavuz
0

linux rust server kurulumu, linux rust server, rust server kurulumu, rust server kurmak, rust server kirala, rust server türkçe kurulum, rust server nasıl kurulur, rust vanilla server, rust dedicated server

Linux’ta bir Rust sunucusu nasıl barındırılır

Hiç kendi sunucunuzu nasıl oluşturacağınızı merak ettiniz, ancak Windows işletim sistemi kısıtlaması nedeniyle yapamadınız mı? Peki artık korkma! Kılavuzun bu bölümü Linux alanına, ancak daha özel olarak Debian 8 x64 dağıtımına odaklanacaktır. Yalnızca vanilyalı Rust’a odaklanmak yerine, sunucunuzun kendisinin Oksit ve güvenliğine de dalacağım.

linux rust server kurulumu, linux rust server, rust server kurulumu, rust server kurmak, rust server kirala, rust server türkçe kurulum, rust server nasıl kurulur, rust vanilla server, rust dedicated server

Linux Kuruluma Başlamadan Önce

Linux serverınıza windows rust server kurulumundaki gibi sistem gereksinimlerinin aynılarına yakın veya eşdeğerin üzerinde yapmanızda fayda var aksi halde sunucunuzun stabil çalışması sorunlu olacaktır.

İlk kurulum

Bu kısım kılavuzun en uzun kısmı olacak ancak sunucunuzun güvenliği açısından işinize yarayacaktır. Bu, temel olarak güvenlik veya genel olarak Debian konusunda aşina olmayan kişilere odaklanacaktır.

 1. Sunucunuza SSH üzerinden giriş yapın ( PuTTY önerilir).
 2. Bir PasswordGenerator sitesine gidin ve 50+ uzunluğunda rastgele bir şifre oluşturun ve kopyalayın. Ardından “passwd root” yazın ve ardından terminalde iki kez sağ tıklayın.
 3. Artık root şifreniz güvende, “apt-get update -y && apt-get upgrade -y” ve ardından “apt-get install fail2ban nano -y” yaparak yazılımı güncellemeniz gerekiyor.
 4. Şimdi PuTTYgen’i indirin ve ardından anahtarı oluşturun. Şimdi bunların hepsini PuTTY’de satır başına ayrı ayrı yazın:

mkdir ~/.ssh

chmod 0700 ~/.ssh

~/.ssh/yetkili_anahtarlara dokunun

chmod 0644 ~/.ssh/yetkili_anahtarlar

nano ~/.ssh/yetkili_anahtarlar

Şimdi PuTTYgen’e geri dönün, ardından birçok karakter içeren kutunun içine sağ tıklayın ve tümünü seç ve ardından kopyala’ya basın. Şimdi nano düzenleyicide kaldığınız PuTTY’ye dönün ve ortak anahtarınızı yapıştırmak için sağ tıklayın, ardından ctrl+o -> enter -> ctrl+x yapın.

Şimdi “nano /etc/ssh/sshd_config” yazıp ctrl+w ve ardından “PasswordAuth” yazıp girin. Şimdi hash’i kaldırın ve sonundaki evet’i hayır olarak değiştirin. Şimdi en alta gidin ve UsePAM’i hayır olarak değiştirin. Şimdi ctrl+w yapın ve PermitRootLogin yazın ve “parola olmadan” olarak değiştirin. Şimdi ctrl+p (kaydet) ve ctrl+x (çıkış) tuşlarına basın ve son olarak “service ssh reload” yazın.

Şimdi PuTTYgen’i tekrar açmanız ve genel ve özel anahtarı güvenli bir yerde bir klasöre kaydetmeniz yeterlidir. Şimdi PuTTY’yi kapatın ve yeniden açın, ardından sol tarafta Bağlantı -> SSH -> Kimlik Doğrulama’ya gidin, ardından az önce kaydettiğiniz özel anahtar dosyanıza göz atın ve seçin. Bunu yaptıktan sonra Oturum’a geri dönün, ardından Varsayılan Ayarlar’ı ve ardından Kaydet’i tıklayın ve ardından şifresiz bir giriş için açın.


SteamCMD

Valve, SteamCMD’yi kurmak için kendi belgelerine sahiptir, bunu burada bulabilirsiniz . app_update bölümüne girdikten sonra “app_update 258550” yazın.


Vanilya

Yukarıdakileri SteamCMD ile yaptıktan sonra, artık sorunsuz bir seyir izliyorsunuz, şimdi “cd directorysetwithsteamcmd” ve ardından nano startrust.sh ve şunu yapıştırın:

#!/bin/sh
clear while :
exec yapın ./RustDedicated -batchmode -nographics \
-server.ip IPAddressHere \
-server.port 28015 \
-rcon.ip IPAddressHere \
-rcon.port 28016 \
-rcon.password “rcon password burada” \
-server.maxplayers 75 \
-server.hostname “Sunucu Adı” \
-server.identity “my_server_identity” \
-server.level “Procedural Map” \
-server.seed 12345 \
-server.worldsize 3000 \
-server. saveinterval 300 \-server.globalchat true \
-server.description “Açıklama Burada” \
-server.headerimage “512x256px JPG/PNG başlık resmi bağlantısı burada” \
-server.url “Web Sitesi Burada”
echo “\nSunucu yeniden başlatılıyor…\n” tamamlandı

World seed vb. gibi kendi değerlerinizi girmeniz gerekecek. Şimdi “chmod u+x startrust.sh” ve ardından sunucunuzu başlatacak olan “./startrust.sh” yapın. Birkaç dakika içinde herhangi bir aksama olmazsa , RCON üzerinden bağlanabileceksiniz . Ardından sunucu listesinden oyuna girin veya “ipaddress’i buraya:28015’e bağlayın”. Oyuna girdikten sonra , yönetici durumunuzu ayarlamak için Konsol Sistem Kılavuzumuza başvurabilirsiniz .


Oksit

Rust’ın bu modlu versiyonu çok popüler, bu yüzden nasıl kurulacağı aşağıda açıklanmıştır. İlk önce yapmanız gerekenler “wget https://github.com/OxideMod/Snapshots/raw/master/Oxide-Rust_Linux.zip ”. Daha sonra, unzip “apt-get install unzip -y”yi henüz yüklemediyseniz, SteamCMD tarafından ayarlanan ana pas dizinindeyken “unzip Oxide-Rust_Linux.zip”, ardından geçersiz kılma istemlerini kabul edin. Ardından, Kits eklentisi gibi cs eklentilerinin çalışabilmesini sağlamak için “chmod u+x CSharpCompiler” yaparsınız . Artık tamamen çalışan bir Oksit Sunucunuz var. İzinler ve mevcut Pas ve Oksit sorunlarından haberdar olmak gibi hususlar için buraya başvurabilirsiniz .


Güncelleme

Bu da aynı derecede kolay. Sadece SteamCMD adımlarını yeniden yapmanız gerekir ve Oxide kullanıyorsanız, yukarıdaki bağlantıyı kullanarak pas’ı SteamCMD üzerinden güncelledikten sonra yeniden indirirsiniz, ardından dosyayı açın ve potansiyel olarak CSharpCompiler’ı yeniden chmod yapın.


Güvenlik duvarı (ileri düzey kullanıcılar)

Ekstra güvenlik için güvenlik duvarı ayarlarını değiştirebilirsiniz. Uyarı: Bu, ileri düzey kullanıcılar içindir ve kutunuzdaki diğer hizmetlere (takım konuşması gibi) erişimi engelleyebilir.

“nano iptables.sh” yazın ve ardından şunu kopyalayın/yapıştırın:

iptables -P INPUT ACCEPT
iptables -P OUTPUT ACCEPT
iptables -F
iptables -A INPUT -m conntrack –ctstate KURULDU, İLGİLİ -j KABUL ET
iptables -A INPUT -p tcp –dport 22 -j
iptables KABUL -A INPUT -p tcp –dport 28016 -j IPtables KABUL
-A INPUT -p udp –dport 28015 -j KABUL ET
-A INPUT -i lo -j KABUL
iptables -A INPUT -j DROP
apt-get install iptables-persistent -y
invoke-rc .d iptables-kalıcı kaydetme

Ardından “chmod u+ux iptables.sh” yazıp “./iptables.sh” yazın. Bu daha sonra bir dizi komutu yürütecek ve sonuçta sadece standart ssh bağlantı noktasına (22) ve daha sonra iki standart pas bağlantı noktasına izin verilecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 4
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir