1. Anasayfa
 2. Haber

SpaceX’in Uzaya Gönderdiği İki Astronot Dünya’ya Dönüyor [Canlı Yayın]

SpaceX’in Uzaya Gönderdiği İki Astronot Dünya’ya Dönüyor [Canlı Yayın]
0

Geçtiğimiz mayıs ayının sonlarında Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatılan Crew Dragon kapsülü ve mürettebatı, bu gece Dünya’ya doğru yola çıkacak. NASA, Crew Dragon kapsülünün ISS’ten ayrılma anlarını canlı olarak yayınlayacak.

Amerika merkezli özel uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in tarihi Demo-2 fırlatma görevi geçtiğimiz mayıs ayının sonlarında başarıyla gerçekleştirilmişti. İki NASA astronotunun Falcon 9 roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderildiği sefer SpaceX için bir ilk olma niteliği taşırken, bu görevle birlikte aynı zamanda tarihte ilk kez özel bir şirket uzaya astronot götürmüş oldu.

30 Mayıs tarihinde Falcon 9 roketi ve Crew Dragon uzay aracıyla birlikte uzaya fırlatılan NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley, uzaydaki kısa yolculuğun ardından 31 Mayıs tarihinde ISS’e ayak basmıştı. O tarihten bugüne istasyonda ve Crew Dragon üzerinde çeşitli çalışmalar yapmaya devam eden astronotlar, bu gece itibarıyla Dünya’ya geri dönmek için yola çıkacaklar.

Astronotlar, uzayda geçen 2 ayın ardından Türkiye saati ile bu gece 02.34’te Crew Dragon’a binerek 24 saatlik yolculuğuna başlayacaklar. Bob Behnken ve Doug Hurley’nin geri kalan mürettebata veda edip ISS’ten ayrılacağı anlar, NASA’nın YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak. Bu anlara canlı olarak tanık olmak için hemen yukarıdaki YouTube yayınını takip edebilirsiniz.

Crew Dragon kapsülünün dönüş yolculuğunda hangi adımlar izlenecek?

Uzay tarihi için bir ilk olma potansiyeli taşıyan bu görevin ikinci aşaması olan geri dönüşte izlenecek bazı adımlar bulunuyor. Buna göre cumartesiyi pazara bağlayan gece 02.34’te kenetli olduğu ISS’ten ayrılacak olan Crew Dragon, ISS’ten yeteri kadar uzaklaştığında kendisini Florida’ya yakın bir şekilde düşmek üzere gereken konuma getirmek için agresif bir ateşleme yapacak.

Jivo Chat Reklam

Atmosfere giriş yapılmasıyla birlikte Crew Dragon’ın ısı kalkanları devreye girecek ve araç, kendisini 6 dakika daha iticilerle atmosfere doğru ittikten sonra Dünya’ya düşüş başlayacak. Bu aşamada ısı kalkanları yaklaşık 2000 santigrat derece sıcaklığa maruz kalacak. Araç, ses hızının 25 katı hızında düşüş yapacak.

Her şey yolunda giderse kapsülün, Atlantik Okyanusu veya Meksika Körfezi’ne yakın bir konuma iniş yapması planlanıyor. İnişin ardından mürettebat, kapsülün içindeki hava durumuna ve uzay aracının durumuna göre 30 dakika ile 1 saat arası kurtarma ekibinin gelmesini bekleyecek. Ekip geldikten sonra ön sağlık kontrolleri yapılacak olan astronotlar, ardından bir helikopterle kıyıya götürülecek.

NASA ve SpaceX, 30 Mayıs’ta başlayan tarihi görevinin ikinci aşamasında uygulanacak adımlar kısaca böyleydi. Başarıyla tamamlanması gereken tüm bu adımları, detaylarıyla birlikte görmek için hemen yukarıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir