1. Anasayfa
 2. Genel

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
0

Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler, dijital ortamda satın alma işlemlerinde sahtekarlık/dolandırıcılık her zaman karşılaşacağımız olumsuzluklardandır. Bunları önceden anlamak ve bu tür dolandırıcılık ihtimallerini ortadan kaldırmak için basit bir kaç öneri ve kurallar vardır. Domain alım satım işlemlerinde de aynı durum söz konusu fakat domain alımlarında olay başka boyutlara varabiliyor. Örneğin bir firmada barındırdığınız domainler oldukça ucuz olabiliyor lakin bu domain firması sizin domainlerinizi ucuz barındırdığı için ileride herhangi bir problem oluştuğunda haklarınızı aramaya çalıştığınızda domaininizi geri alamayabilirsiniz.

Domain yatırımı yaparken seçeceğiniz firmalarda dikkatli olmalısınız. Bu gibi riskleri almak istemiyorsanız bilindik domain satan firmalar üzerinden alımlarınızı gerçekleştirirseniz daha sağlıklı olacaktır.

Bunun için sizlere altın kural niteliğinde bir kaç öneri sunmak istiyorum;

1- Alan adı fiyatı piyasa ortalamasının “çok çok” altında ise satın almanızı önermiyoruz. Örneğin; 80 tl lik domain 25 tl ye sağlanıyor ve gerek kayıt, gerek yenileme, gerek transfer bu fiyat ile kalıcı sunuluyor ise, bir kampanyaya dahil olarak geçici sağlanmıyor ise, durup düşünmeniz gerekir. Bu tarz kayıtlar her zaman %50 risklidir.
2- Alan adı firması Azure ile sizlere bu domainleri sağlıyor ise yine durup düşünmeniz ve şüphe ile bakmanızı öneriyoruz. Mümkün ise farklı bir firma tercih edin.
3- Alan adı firması yıllanmış değil ise (bize göre en az 2 yıl), hakkında şüphe içeren şikayetler var ise ucuz diye yine de tercih etmemenizi öneriyoruz. Alternatif bir çok alan adı kaydedici firma mevcut.
4- Önemli proje domainlerinizi ucuz alan adı kaydı yaparak riske etmemenizi öneriyoruz. Piyasa ortalamasını araştırıp, soruşturup en uygun olanı belirlemelisiniz.
5- Alan adını satın aldınız, ancak sonradan pişman oldunuz ve alan adı firmasına güvenemiyorsunuz. Bu durumda alan adınızı hızlı şekilde başka yere transfer edebilirsiniz. Transfer kodu verilmiyor ise veya kilit kapatılmıyor ise https://icannportal.force.com/compliance/s/transfer adresinden direkt olarak ICANN e form gönderip transfer kodunuzu alıp başka bir yere kolaylıkla transfer edebilirsiniz.

Jivo Chat Reklam

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir