1. Anasayfa
 2. Genel

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Düşürüldü: TPM Şimdilik Şart Değil

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Düşürüldü: TPM Şimdilik Şart Değil
0

windows 11 sistem gereksinimleri, tpm şimdilik şart değil, windows 11 tpm şart değil, windows 11 tpm nedir

Windows 11 Insider sistem gereksinimleri düşürüldü, TPM ve işlemci şartları kaldırıldı.

Bugün itibariyle Windows 11 Insider sürümü yayınlandı. Buna ek olarak Windows 11 sistem gereksinimleri için değişikler geldi. Okurlarımızın sıkça dile getirdiği bu durum nihayetinde en doğru kaynaktan, yani şirketin ta kendisinden tescillenerek güncellendi.

windows 11 sistem gereksinimleri, tpm şimdilik şart değil, windows 11 tpm şart değil, windows 11 tpm nedir

İşte Microsoft’un Windows 11 açıklaması:

Bugünkü paylaşımın amacı, PC Sağlık Kontrolü aracımızın neden olduğu kafa karışıklığını kabul etmek ve netleştirmek, Windows 11 için sistem gereksinimlerini neden güncellediğimize dair daha fazla ayrıntı paylaşmak ve nasıl öğreneceğimiz ve ayar yapacağımızın yolunu belirlemektir. Aşağıda, performans ve güvenlik hakkında bize daha fazla veri sağlamak için Windows Insider’ların Windows 11’i 7. nesil işlemcilere yükleme yeteneğine sahip olmasını sağlamak ve daha fazla netlik sağlamak için PC Health Check uygulamamızı güncellemek de dahil olmak üzere bu geri bildirime dayalı olarak yaptığımız değişiklikleri bulacaksınız.

Ayrıca kararlarımızın arkasındaki ilkeler hakkında daha fazla teknik detay vermeyi taahhüt ediyoruz. Windows 11 ile güvenliği ve güvenilirliği artırmaya ve uyumluluğu sağlamaya odaklandık. Kararlarımızı yönlendiren şey budur.

Jivo Chat Reklam

Windows 11 sistem gereksinimleri neden değişti?

Windows 11; güvenlik, güvenilirlik, uyumluluk, video konferans, çoklu görev, oynatma, yaratma, oluşturma, öğrenme gibi alanlar dahil olmak üzere müşterilerimizin güvendiği PC’nin tüm gücünü ortaya çıkaran eksiksiz bir deneyim seti olarak tasarlanmış ve oluşturulmuştur. Buna ek olarak insanların beklentilerine, ihtiyaçlarına ayak uydurmak ve şimdi ve gelecekte en iyi deneyimleri sunmak için bilgisayarın gerçek değerini ve gücünü kullanmak için yazılım ve donanımı uyarlamamızı sağlayan minimum bir sistem gereksinimine ihtiyacımız var. Bunu yapmak için, aşağıdaki ilkeleri benimsedik.

Güvenlik

Windows 11, Windows Hello, Cihaz Şifreleme, sanallaştırma tabanlı güvenlik (VBS), hypervisor korumalı kod bütünlüğü (HVCI) ve Güvenli Önyükleme gibi korumaları etkinleştirebilen donanım gerektirerek güvenlik çıtasını yükseltir. Bu özelliklerin kombinasyonunun, test edilen cihazlarda kötü amaçlı yazılımları %60 oranında azalttığı gösterilmiştir. Prensibi karşılamak için, tüm Windows 11 destekli CPU’larda yerleşik bir TPM bulunur, güvenli önyüklemeyi destekler ve VBS ile belirli VBS özelliklerini destekler.”

Güvenilirlik

Windows 11’e yükseltilen cihazlar, desteklenen ve güvenilir bir durumda olacaktır. (Yeni Windows Sürücü modelini benimseyen ve %99,8 çökmesiz deneyim sağlayan OEM ve silikon ortaklarımız tarafından desteklenen CPU’ları seçerek.)

Uyumluluk ve Microsoft Office sistem gereksinimleri

Windows 11, kullandığınız uygulamalarla uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Office ve Microsoft Teams için minimum sistem gereksinimlerimizle uyumlu olarak > 1GHz, 2 çekirdekli işlemciler, 4GB bellek ve 64GB depolama temellerine sahiptir.

Yukarıdaki ilkeleri besimseyerek, Intel 8. nesil işlemciler, AMD Zen 2 ve Qualcomm 7 & 8 Serisi işlemcilere sahip cihazların, Windows 11 için güvenlik & güvenilirlik ve minimum sistem gereksinimleri konusundaki gereksinimlerimizi karşılayacağından eminiz. Ek olarak OEM’lerimizle ortak olarak, ilkelerimizi karşılayabilecek Intel 7. nesil ve AMD Zen 1 üzerinde çalışan cihazları belirlemek için test edeceğiz. Zaman içinde yaptığımız testlerin sonuçlarıyla ilgili güncellemeleri sizinle paylaşmaya ve ek teknik bloglar paylaşmaya kararlıyız.”

PC Sağlık Kontrolü Uygulaması

Bu minimum sistem gereksinimleri göz önüne alındığında, PC Sağlık Kontrolü uygulaması, kullanıcıların mevcuttaki Windows 10 yüklü bilgisayarlarını Windows 11’e yükseltilip yükseltilmeyeceğini kontrol etmelerine yardımcı olmayı amaçlamıştır. Şimdiye kadarki geri bildirimlere dayanarak, seviyeyi paylaşmaya tam olarak hazır olmadığımızı kabul ediyoruz. Bir Windows 10 yüklü PC’nin neden yükseltmeye uygun olup olmadığı konusundaki beklediğiniz ayrıntı ve doğruluğu teyitlemek için uygulamayı geçici süreyle yayından kaldırıyoruz. Bu sonbahar içerisinde tekrar hazırlayarak kullanıma sunacağız. Minimum sistem gereksinimleri için sayfamıza ulaşabilirsiniz.

İlk Windows 11 Insider programı yayınlandı

Bugün, Windows 11’in ilk önizleme derlemesini Windows Insider topluluğuna sunuyoruz. Windows 11 sistem gereksinimlerini desteklemek için, Windows Insider Programımızda önizleme çıtasını, TPM 2.0 ve CPU ailesi/modeli hariç Windows 11 için minimum sistem gereksinimleriyle eşleşecek şekilde ayarladık. Windows Insider Programımızdaki çeşitli sistemlere önizleme derlemeleri sağlayarak, Windows 11’in CPU modellerinde nasıl daha kapsamlı bir şekilde performans gösterdiğini öğreneceğiz ve gelecekte minimum sistem gereksinimlerimizde yapmamız gereken ayarlamaları bildireceğiz. Windows 11’i bu yıl genel kullanıma hazırlamak için önemli bir adım olduğu için ürün geri bildirimlerini ve öğrenilenleri bekliyoruz – şimdiye kadarki heyecanınız ve geri bildiriminiz için Windows Insider topluluğuna teşekkür ederiz!

Sonuç olarak görüldüğü üzere Insider sürümler için TPM ve işlemci şartları kaldırıldı. Bakalım nihai sürümde sonuç ne olacak?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir