1. Anasayfa
 2. Genel

İkinci El Bilgisayar Alırken Neler Önemli?

İkinci El Bilgisayar Alırken Neler Önemli?
0

İkinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler neler?, ikinci el bilgisayar alırken nelere dikkat edilir?, ikinci el laptop alırken nelere dikkat edilir? bu gibi sorularınıza açıklık getirmeye çalışacağım.

İkinci El Bilgisayar Seçimi Ne Olmalı?

İkinci el bilgisayar alırken seçiminiz ihtiyacınıza göre ve ne amaçlı kullanacağınıza göre seçim yapmalısınız. Örneğin bir yerden bir yere sürekli hareket halinde düzeninizi değiştiriyorsanız almanız gereken bir diz üstü bilgisayar olmalı. Diğer bir örnek ise sürekli sabit bir yerde bulunuyorsanız ihtiyacınız olan bilgisayar kasa olacaktır. Bu tür seçimleri göz önünde bulundurarak ihtiyacınız hangi yönde ise ona göre tercih etmelisiniz.

İkinci El Bilgisayar Özellikleri Neler Olmalı?

İkinci el bilgisayarda özellikler ihtiyacınıza yönelik olmalıdır. Eğer bir grafik işleri ile uğraşıyorsanız işlemciniz ve ekran kartınız çalıştıracağınız uygulamalara göre performanslı ve bir o kadar iyi bir derleme yapabilme özelliğine sahip olmalıdır. Standart ofis çalışması için bir bilgisayar alıp cihazınızda grafik işleri yaparsanız iyi performans beklemeniz çok saçma olacaktır. Yine aynı şekilde oyun odaklı bir ihtiyacınız varsa oyun oynarken performans üst düzey alınması için ekran kartı ve işlemciniz bu yönde performanslı özelliklere sahip olmalıdır. Bilgisayarınızı almadan önce mutlaka ihtiyacınızı yazın ve ihtiyacınıza yönelik destek isteyin. İletişim sayfasına giderek benden de yardım olmamı isteyebilirsiniz.

İkinci El Laptop (Diz üstü) Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

İkinci el laptop (diz üstü) bilgisayar alırken ekran kartı özelliğinin bulunması ve işlemcisinin günümüz teknolojilerine yakın ve uygulamaları aynı şekilde performanslı çalıştırabilecek bir düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz. Diz üstü bilgisayarlarda genel olarak soğutması hava soğutmadır. Hava soğutmalı cihazlarınızı sürekli yüksek dereceli sıcaklıklarda kullanırsanız laptop içindeki bazı parçalar zaman içerisinde performanslarını kaybedebilirler. Bu yüzden alırken bir kaç uygulama kurup içindeki özellikleri ve performanslarını görmeliyiz.

İkinci El Laptop (Diz üstü) Alırken Hangi Testler Yapılmalı?

Ekran Kartı Test Programı;

Jivo Chat Reklam

TechPowerUp GPU-Z

Bu uygulama laptop alırken içerisindeki ekran kartına dair tüm bilgileri bize göstermektedir. Gerekli olan önemli alanlar aşağıdaki resimde belirtilmiştir.

ikinci el bilgisayar

1- Ekran kartımızın adını ve serisini bize gösterir.

2- Ekran kartı işlemci serisini gösterir.

3- Ekran kartı işlemcisinde kullanılan teknoloji mimari nanometre değerini gösterir.

4- Ekran kartı üreticisinin logosunu gösterir.

5- O kadar önemli değil ama özelliğin Gpixel düzeyinde olması yeterli.

6- Ekran kartı üzerindeki ram neslini ve üretici markasını gösterir.

7- Ekran kartının hız aşırma değerlerini gösterir. Sırasıyla standart, orta ve en iyi hız aşırtma değerlerini göstermektedir.

 

Diğer yazılımlar yakında eklenecektir.

İkinci El Kasa Toplama mı? Yoksa Hazır Sistem Alınmalı?

İkinci el bilgisayar kasası alırken toplama ve hazır sistemler arasında tercihiniz tamamen size kalmış bir durumdur. Arasındaki tek önemli fark toplamada garanti topladığınız parça başına verilen garanti iken hazır sistemde üretici firma toplu kasaya tamamen garanti vermektedir. Tercihen toplama alırsanız aldığınız zaman kasada kullanılan parçaların garanti kağıtları ve kutularını da istemelisiniz. Eğer bunları temin edemiyorsa risk tamamen sizindir ve aldığınızda tüm parçalar için test uygulamanız gerekmektedir. Parçalardan anlamam ben diyorsanız hazır sistemli kasaları tercih edebilirsiniz. Benim tercihim toplama olurdu çünkü toplama kasalar hazır sistemlere göre daha çok ekleme ve çıkarma yapılabilmektedir. Hazır sistemde ise üretici ne eklediyse o ve garanti kapsamında ekleme ya da değişim yapamazsınız. (Bazı firmalar günümüzde bu değişikliğe izin vermektedir.)

İkinci El Kasa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

İkinci el kasa alırken kasadaki özelliklerin sizin ihtiyacınızı karşılayacak düzeyde olmalıdır ve kurulumu kolay yer kaplamayan kasa tercih edebilirsiniz. Bu tür durumlarda özellikleri iyi araştırıp parçalar arası uyumunda iyi olması gerekmektedir. Parçalardan anlamıyorsanız eğer bilgisayar donanımlarında anlayan yakın çevrenizden birinden destek alabilir veya yakın çevrenizde bulunan bir bilgisayarcıdan destek alabilirsiniz.

İkinci El Kasa Alırken Hangi Testler Yapılmalı?

İkinci el alırken kasa için işlemci, ekran kartı, harddisk, fan, ram, anakart bileşen testi gibi uygulamaları Google üzerinden araştırarak öğrenebilirsiniz.

İkinci El Tercih Edilmeli Mi?

İkinci el bilgisayar tercihi tamamen size göre bir tercihtir. Sorunlarla başa çıkmayı seven biriyseniz olabilir ama yok sorun istemiyorum derseniz o zaman sıfır ürün tercih edebilirsiniz.

İkinci El mi Sıfır mı?

İkinci el ürün kullanım şekline göre alınabilir de alınmayabilir de. Örneğin harddisk ikinci el aldığınızda mutlaka harddiskin durumu ve okuma yazma hız performans testi yapılmalıdır. Çünkü harddiskler mekanik parçalar ve yoğun kullanıma göre veya sarsılacak bir durum oluşursa mutlaka bozulma riskleri vardır. Sıfır ürünlerde üretici garantisindedir ve üründe oluşabilecek bir sorunda muhatabınız üretici firma olacaktır. Hal böyle olunca tercihim bazı parçalarda sıfır olurdu.

İkinci El Bilgisayar Alım veya Satım İçin Görüşlerim

İkinci el kasa alırken dikkat edeceğim yönler şunlar olurdu; işlemci, ram, harddisk, ekran kartı, anakart marka model, powersply

İkinci el laptop alırken dikkat edeceğim yönler şunlar olurdu; işlemci, ram, harddisk, ekran kartı, anakart marka model ve üretici firma

İkinci el ürün alırken özellikler dikkat edeceğim parçalar ise; harddisk, ekran kartı, ram, powersply ve donanım bileşenleri (kamera, mikrofon, mouse, klavye, buna benzer ek bileşenler) olurdu.

İkinci el ürün alırken satıcı detaylı bilgi vermiyorsa onu tercih etmemelisiniz. Bazı satıcılar ürünlerini elden çıkarmak için ısrarcı olabiliyor. Özellikle öyle durumlarda genelde ben biraz şüphelenirim çünkü ürünün doğru düzgün çalışıp çalışmayacağından emin olmam gerekir. Yine aynı şekilde ürün satacaksam genelde tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde veririm ve gerekirse ürünün resmini WhatsApp aracılığı ile alıcıya gönderirim. İkinci el bilgisayar alırken veya satarken mutlaka dikkatli olun kandırılmayın.

 

Bu içerikten memnun kaldıysanız aşağıdaki emojilerden memnuniyetinizi belirtirseniz ve yorum yaparsanız sevinirim.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir