1. Anasayfa
 2. Bilgi

Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?
0

Shutter sayısı fotoğraf makinesinin kutudan çıkarıldığı andan itibaren ne kadar kullanıldığını, kaç tane fotoğraf çekildiğini gösteren sayıdır. Bu sayı 0’dan başlar ve fotoğraf çekildikçe artar.

Shutter sayısının fazla olması özellikle ikinci el makine alırken pek istenilen bir şey değildir. Genelde fotoğraf makinesinin kullanım süresine göre; bu rakamın 10.000 veya maksimum 20.000 olması tercih edilir. Eğer makineye temiz bakılmışsa o zaman bu sayının biraz daha üstüne çıkılabilir. Satın alınan fotoğraf makinesinin shutter sayısı yüksekse; o zaman bu durum kullanımda size sağlıklı bir performans vermeyebilir.

Özellikle ikinci el makine alımında shutter sayısının çok önemli olmaktadır. Satıcı ne diyorsa ona inanmak zorunda kalıyorsunuz veya makineyi bir bilene gösteriyorsunuz. Satıcının sözüne güvenmek yerine, Shutter sayısını sizin kontrol etmeniz mümkündür. Bu konuda shutter sayısını öğrenmenin yollarını anlatmaya çalışacağım. Peki shutter sayısı nasıl öğrenilir?

Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?

 1. En basit yolu MyShutterCount internet sitesine girmek ve “dosya seç” butonuna basarak son çekmiş olduğumuz fotoğrafı eklemek ardından “upload file” butonuna basarak sitenin bize döneceği sonucu bekliyoruz. Shutter Count alanında merak ettiğimiz shutter sayısını hiçbir program yüklemeden öğreniyoruz.
 2. Diğer basit yolu Shutter Clicks
  Buradan indirdikten sonra zip içindeki bin klasörü altında bulunan ShutterClicks.exe yi çalıştırın, Select’e tıklayın

  Dosya türünüzü veya all files seçin. Son çekmiş olduğunuz resmi ilgili klasörden bulun ve OK basın.

  image shutter count alanında shutter sayınızı göreceksiniz.

 3. PhotoMe ile öğrenebilirsiniz. Programı ücretsiz olan kendi linkinden indirin. Kurulum adımlarını izleyin. Kurulum bittikten sonra programı çalıştırın. Resminizi programın üzerine sürükleyip bırakın veya sol taraftaki “dosya aç” dan ilgili dosyanızı seçiniz.
  “Manufacturer notes” sekmesine tıklayın. Sol tarafta “shutter count” alanında shutter sayınızı göreceksiniz. PhotoMe üzerinden detaylı exif bilgilerinize çok rahat erişebilir ve fotoğrafınızı kolaylıkla analiz edebilirsiniz.

  Jivo Chat Reklam

   

 4. Opanda IExif ile öğrenebilirsiniz. Programı buradan indirip kurun. Ardından masa üstüne oluşan kısa yoldan Opanda IExif’i çalıştırın. Open’a basın ve son çekmiş olduğunuz resmi seçip OK diyin. Fotoğrafa ait tüm exif ilgilerinin yanında “Total Numer of Shutter Releases for Camera” alanında value değeri olarak shutter sayısını göreceksiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir