1. Anasayfa
 2. Bilgi

Shutter, Obtüratör, Enstantane, Perde Nedir?

Shutter, Obtüratör, Enstantane, Perde Nedir?
Efffect of shutter speed
0

Shutter, obtüratör, enstantane, perde nedir? Shutter, sensör üzerine düşecek ışığın süresini belirlemeye yarar. Fotoğraf makinesinde deklanşör düğmesine bastığımız andan itibaren ışığın ne kadar süreyle sensöre düşeceğini ifade eder. Fotoğraf çekim tekniklerinin başında gelen ve fotoğraf terimlerinde diyafram ile birlikte 2 temel bileşeninden birisi olan enstantane ile sensöre düşen ışığı kontrol etmeye çalışırız.

Bir başka deyişle enstantane ve diyafram dengeli bir şekilde kullanılarak çekilen bir fotoğrafta; doğru miktarda ışığı, doğru sürede içeri alabilirsek, pozlamayı da doğru yapmış oluruz. Doğru pozlama için diyafram, enstantane ve iso değerlerinin aralarındaki ilişkiyi bilmeniz halinde, fotoğrafların aydınlık düzeyi, net alan derinliği, hareket bulanıklığı ve kumlanma gibi etkilerini çözmüş olursunuz.

Enstantane hızı, shutter süresi, obtüratör hızı gibi isimler pozlama süresini ifade etmek için kullanılır. Fotoğrafçılık sektöründe hepsi aynı anlama gelmektedir. Obtüratör hızı ya da perde hızı olarak da ifade edilen enstantane hızı; Fransızca anlık anlamındaki “instantané” kelimesinden dilimize gelmiştir. Enstantane hızı saniyeler ile ölçülür ve fotoğrafa etkisi de bu doğrultuda olur. Shutter, obtüratör, enstantane süreleriyle ilgili “Enstantane Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler” yazımıza bakabilirsiniz.

Shutter, Obtüratör, Enstantane, Perde Nedir?

Perde Ömrü ve Shutter Sayısı

Fotoğraf makinelerinin özellikler tablosunda perde ömrü ifadesini görürüz. 100,000, 150,000 vb. gibi perde ömrüne ilişkin rakamlar yer almaktadır. Perde ömrü nedir diye tanımlamamız gerekirse; yukarıda bahsettiğimiz eylemlerin oluşması durumunda; yani sizin her deklanşöre basmanız durumunda perdenin ne kadar sürede eskidiğinin göstergesi diyebiliriz.

Jivo Chat Reklam

Her fotoğraf makinesi için farklı perde ömrü söz konusudur. Fiyatlamaya göre değişse bile genelde giriş, orta ve üst seviye olarak belirlenen fotoğraf makinelerinin perde ömrü bugün; maksimum 300,000’e kadar çıkabilmektedir. Nikon gövdelere bakarsa sunulan özellikler listesine göre giriş seviyesinde yer alan Nikon D3300, D5300 gibi modeller 100,000 çekime kadar perde ömrü sunarken, orta seviyedeki Nikon D7100 150,000 ve üst seviyedeki Nikon D800 DSLR 200,000 perde ömrü göstermektedir.

Obtüratör Nedir?

Obtüratör, fotoğraf filmine düşürülecek ışık miktarını ayarlamadaki iki değişkenden biridir. Diyafram ve obtüratör fotoğrafta iki temel ayardır. Diyafram, makineye giren ışık ışınlarının geçtiği dairenin çapını belirtirken, obtüratör hızı ise filmin ışığa ne kadar süre maruz kalacağını belirler. İki değerin birlikte ayarlanarak film üzerine ışığın istenilen düzeyde düşürülmesine pozlama denir. Obtüratör hızına aynı zamanda perde hızı, shutter speed, enstantane de denilmektedir.

 

Enstantane Nedir?

Perde hızı veya enstantane, fotoğrafçılıkta diyaframdan geçen ışınların ne kadar süreyle sensörde kalacağını kontrol eden sisteme denilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir