Wamp Server Kurulum Rehberi
0

Wamp Server Kurulum Rehberi

Merhaba, Kocaeli web tasarım takipçileri. Bu yazımızda, web tasarım, wordpress gibi konulara yeni başlamış olanların en merak ettiği sorulardan birisi olan, wamp server kurulumu, localde php çalıştırmalocalde wordpress çalıştırma sorununa açıklık getiriyoruz.

Aslında bu iki cümle birbirinden farklı şeyler değildir. WordPress sistemi de, PHP ile yazılmış olan bir CMS (Content Management System) yani Türkçe adı ile İçerik Yönetim Sistemi‘dir. PHP ile yazılmış olan tüm projeler, windows ve mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda çalışabilmek için bir kütüphaneye ihtiyaç duyarlar. Bu işletim sistemleri, PHP dosyalarını ancak bu kütüphane yardımı ile derleyebilir ve anlamlandırabilirler. Bir web sitesi, bir wordpress bloğunu internet ortamında çalıştırabilmek için ihtiyaç duyduğumuz hosting hizmetleri de sitelerimiz için aynı kütüphanelere sahiptirler.

Bu yazımızda PHP yazılım geliştirmelerini, bir wordpressjoomla ve benzeri bir cms sistemini veya bir php scriptini kendi bilgisayarımızda çalıştırabilmemiz için gerekli olan localhost’u nasıl kuracağımızdan bahsedeceğiz.

Bilgisayarımıza localhost kurmak sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Bu işlemi gerçekleştirmek için en çok kullanılan, windows için iki adet, mac için ise bir adet program bulunmaktadır. Bunlar; wamp serverxamp servermamb server‘dır. Bu programlardan birisini indirip çalıştırmak ve devamında gerekli aşamaları gerçekleştirerek kurulumu tamamlamak, bizleri bir localhost sahibi yapacak ve sonunda bilgisayarımızda PHP dosyalarını çalıştırabiliyor durumda olmamıza imkan sağlayacaktır.

Jivo Chat Reklam

Bu yazımızda bahsettiğimiz programlardan wamp server kurulum ve kullanımını ele alacağız.

Wamp Server Kurulum (Yazılı Anlatım)

 1. İlk önce resmi Wamp Server web sitesine gidin: https://www.wampserver.com/en/
 2. “Download” bölümüne tıklayın. Karşınıza gelen sayfada hangi işletim sistemiyle çalıştığınızı seçin ve son sürümü indirin.
 3. İndirdikten sonra kurulum dosyasını çift tıklayarak çalıştırın.
 4. Kurulumun ilk adımında lisans sözleşmesini kabul ederek ileri butonuna tıklayın.
 5. Sonraki adımda yükleyici size nereye kurulacağını soracak. Varsayılan olarak “C:\wamp64” klasörüne kurulacaktır. Konum değiştirmek isterseniz “Gözat” butonuna tıklayın.
 6. Ardından bilgisayarınızda yüklü olan Apache, MySQL ve PHP sürümlerinin listesi görünecektir. Varsayılan olarak en son stabil sürümleri yükleyecektir. Dilerseniz de diğer sürümleri seçip kurulum yapabilirsiniz.
 7. Kurulumun devamında sizden varsayılan tarayıcınız için bir seçim yapmanızı isteyecek. Bunu da seçim yapıp ileri butonuna tıklayarak tamamlayabilirsiniz.
 8. Kurulum tamamlandıktan sonra wamp server otomatik olarak açılacak. Tarayıcınızda “localhost” adresini ziyaret ederek Wamp Server’ın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bu kadar, artık bilgisayarınızda Wamp Server kurulumu tamamlanmıştır.

Wamp Server Kurulum Rehberi

Öncelikle buradan wamp server kurulum programını bilgisayarımıza indiriyoruz. İndirilen bu uygulama kurulum dosyasını çalıştırıyoruz ve kurulumu başlatıyoruz.

İndirdiğimiz dosya aşağıdaki görseldeki gibi olacaktır.

Kurulumun ilk aşamasında dil seçimi yapıyoruz.

 

 

 

 

 

Lisans sözleşmesini onaylıyoruz ve devam ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilgilendirme kısmına göz gezdirip devam ediyoruz.

Programın kurulacağı dizini belirtiyoruz. Bu kısımda değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Bu şekilde devam diyebilirsiniz.

Ve kurulumu başlatıyoruz.

 

Wamp Server tarayıcı olarak Internet Explorer kullanacağını söylüyor. Farklı bir tarayıcı seçimi yapmak isterseniz bu kısımda seçebilirsiniz.

Yine aynı şekilde editör seçiminizi buradan yapabilirsiniz.

Bu aşamaları geçtiyseniz kurulumu başarıyla tamamladınız demektir.

Wamp server kurulumunu tamamlandığınıza göre, artık bilgisayarınızda tüm php dosyalarını çalıştırabilir, dilerseniz localhost içerisinde wordpress kurulumu yapabilirsiniz.

Wamp Server Kullanımı

Wamp server ile localhost kurulumundan sonra, C sürücüsü içerisinde wamp64 diye bir klasör oluştuğunu göreceksiniz. (Bu dizin ve isimler kurulum aşamasında belirtilen isimler ile değişkenlik gösterebilir) İlgili yere gittiken sonra karşınıza böyle bir dizin çıkacaktır:

Bu dizin içerisinde bulunan www klasörü sizin localhostunuzun ana dizinidir. Buraya ekleyeceğiniz tüm dosyalara, tarayıcınıza http://localhost yazarak erişebiliyor olacaksınız. Ne demek istendiğini detaylıca inceleyelim.

Wamp dizininde bulunan www klasörünü açalım. Bir takım dosya ve klasörler ile karşılaşacağız.

Bu dosyalar wamp server tarafından oluşturulmuş olan dosyalardır. Şimdi bu dosyaları çalışır durumda görelim. Bunun için tarayıcınızı açın ve adres satırına http://localhost/ yazın.

Karşınıza böyle bir pencere çıktıysa endişelenmenize gerek yok. Herşey yolunda. Bu hatayı almanızın sebebi wamp server’ın aktif olmamasından kaynaklanmaktadır. Wamp server aktif olduğunda sağ alt köşedeki ikonların arasında yeşil renkte bir wamp server logosu görürsünüz. Wamp server’ı kısayoluna tıklayarak veya Başlat > Programlar > Wamp Server içinden seçerek çalıştırınız. Wamp server’ı çalıştırdığınızda sağ alt köşede, bilgisayar saatinizin yanında kırmızı bir wamp ikonu belirecek. Bu ikon sırasıyla önce sarı daha sonra yeşil renk olacaktır. Yeşil olduğunda herşey yolunda ve wamp server’ınız çalışıyor anlamına gelecektir.

wamp server kurulumu resimli anlatım

 

 

 

 

 

Tarayıcınızı yenileyin ve localhostunuz’da neler olduğunu görüntüleyin.

Buraya kadar herşey yolunda. Artık PHP kodları yazabilir, wordpress kurulumu yapabilirsiniz. Son bir örnek ile localhostunuzu nasıl kullanacağınızı açıklayalım.

Şimdi www klasörünüze geri dönün ve içindekileri silin. Ardından bir bt adından klasör ekleyin ve içine index.php adında bir dosya oluşturun. Bu dosyayı açın ve içine aşağıdaki kodu ekleyin.

<?php echo "Kasım Mert ŞENTÜRK - Localhost Kurulumu başarıyla tamamlandı!" ?>

Tarayıcınızı açın ve adres satırına http://localhost/bt yazın.

Tüm işlemler bu kadar. Artık başarılı bir şekilde bilgisayarınıza Wamp server kurmuş bulunmaktayız. Yapacağınız tüm siteler için “www” klasör altında alt klasör oluşturarak işlemleri tamamlayabiliriz. Örn: “kisisel-blog” veya “kisisel_blog” gibi. Çalışmalarınızda başarılar.

Yazıdan memnun kaldıysanız aşağıdaki emojilerden tepki verebilir veya kişisel görüşlerinizi yorum alanından bildirebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir