1. Anasayfa
 2. Rehber

Windows 11 Görev Çubuğuna Sürükle Bırak Özelliği Ekleme Rehberi

Windows 11 Görev Çubuğuna Sürükle Bırak Özelliği Ekleme Rehberi
0

Windows 11 Görev Çubuğuna Sürükle Bırak Özelliği Ekleme

Windows işletim sisteminin en son sürümü olan Windows 11, 5 Ekim’de herkesin kullanımına açıldı ve şu anda tüm Windows 10 kullanıcıları, istedikleri takdirde işletim sistemlerini Windows 11’e yükseltebiliyorlar. Ancak henüz çok yeni bir sürüm olmasından ötürü Windows 11’in birtakım dezavantajları ve eksik tarafları bulunuyor. Bu eksik taraflardan biri de “görev çubuğu üzerine sürükle bırak özelliği“nin olmaması.

Bir geliştirici ise bu özelliği Windows 11’de aktif hale getirmek için basit bir uygulama yazmış ve isteyenlerin kullanabilmesi için bu uygulamayı GitHub üzerinde paylaşmış. GitHub’daki kullanıcı adı “HerMajestyDrMona” olan bir geliştiricinin belirttiğine göre, bu özellik en iyi ihtimalle Ekim 2022’de resmi olarak Windows 11’e gelebilir.

Windows11DragAndDropToTaskbarFix” olarak adlandırılan bu program, yeni Windows 11 görev çubuğuyla uyumlu bir şekilde çalışıyor ve görev çubuğunu ayırma özelliğinin kullanılamaması ya da Windows 10’dan alışık olduğumuz klasik görev çubuğunun geri yüklenmesi gibi olumsuz değişiklikler gerektirmiyor. Bununla birlikte söz konusu program, (manuel olarak yapılandırıldığında kendi kendini otomatik başlatma haricinde) herhangi bir sistem kayıt defteri anahtarını değiştirmiyor ve diğer işlemlere herhangi bir DLL eklemiyor. Tüm bunlardan ötürü de son derece makul bir çözüm olarak ön plana çıkıyor diyebiliriz.

Windows 11 Görev Çubuğuna Sürükle Bırak Özelliği Ekleme

Jivo Chat Reklam

Program Nasıl Çalışıyor?

Program, mevcut durumda sol ya da sağ fare düğmesine basıp basmadığınızı algılıyor ve fare imlecini görev çubuğundaki hangi simgenin üzerine getirdiğinizi tespit ediyor. Eğer imleç, tanımlanmış olan milisaniye boyunca aynı alanda kalırsa, son derece karmaşık bir yöntem kullanarak istenen pencereyi geri yüklemek için “Win+T” kısayol tuşlarını ve ok tuşlarını simüle ediyor. Bu uygulama, kullanıcılara ekranın sağ alt köşesinde bulunan “Masaüstünü göster” butonunun üzerine dosyaları bırakma imkanı da sağlıyor.

Aynı zamanda birden fazla ekranı ve otomatik başlatmayı destekleyen bu program, pek çok yapılandırma seçeneğini de bünyesinde bulunduruyor. Programın herhangi bir güncelleme denetleme işlevinin olmadığı ve hiçbir şekilde internete bağlanmadığı, bu nedenle de kullanıcıların gizlilik açısından endişelenmelerini gerektirecek bir durum olmadığının da altı çizilmiş.

Tüm bunların yanı sıra program, sürükle bırak hareketi kullanılarak uygulamaların görev çubuğuna sabitlenmesini halihazırda desteklemiyor ve geliştiricinin belirttiğine göre, ilerleyen zamanlarda böyle bir özelliğin getirilmesine dair henüz bir plan da yok. Bununla birlikte farenin sağ tuşuyla simgelerine tıklayarak ve ardından listeden “Görev çubuğuna sabitle” seçeneğine tıklayarak uygulamaları görev çubuğuna sabitleyebiliyorsunuz.

Programı Nasıl Çalıştırabilir veya Programdan Nasıl Çıkabilirsiniz?

Öncelikle buraya tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfada “Windows11DragAndDropToTaskbarFix.exe” adlı dosyayı indirmelisiniz. Daha sonra ise dosyaya çift tıklayarak programı çalıştırabilirsiniz. Programı iptal etmek için ise direkt olarak program dosyasını silmeniz ya da “Görev Yöneticisi” üzerinden uygulamanın görevini sonlandırmanız gerekiyor.

“VCRUNTIME140_1.dll bulunamadı” Hatası

Eğer programı çalıştırmak istediğinizde, “VCRUNTIME140_1.dll” adlı dosyanın eksik olduğunu söyleyen bir hata alırsanız, bilgisayarınıza Microsoft Visual C++ 2015-2019 Redistributable x64‘ü yüklemelisiniz. Normalde bu çalışma zamanı kitaplıkları Windows 11’de varsayılan olarak yüklenir. Eğer ki bu hatayı aldıysanız, çok büyük bir ihtimalle bunları daha önce “Program ekle veya kaldır” seçeneğini kullanarak manuel olarak kaldırmış olabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir