1. Anasayfa
 2. Rehber

Adsense Vergi Formu W-8BEN

Adsense Vergi Formu W-8BEN
0

Adsense vergi formu w-8ben üzerinden gelir sağlayan YouTube kullanıcıları veya Google üzerinden sağladıkları reklam gelirleriyle belli oranda pay alan kullanıcılar. Bu makale sizi biraz yakından ilgilendiriyor. Zira Amerika Birleşik Devletleri, YouTube üzerinden gelir sağlayan kullanıcılar için vergilendirmeyi zorunlu kılmaya başladı. Hal böyle olunca Adsense sizden vergi doğrulaması yapması gerekiyor. Bu nedenle form doldururken takılacağınız yerlerde bu makale üzerindeki gerekli açıklamaları okuduğunuz zaman formu tam bir şekilde doldurabileceksiniz.

 

Adsense Vergi Formu Doldurma Başlangıcı

adsense vergi formu w-8ben, adsense kişisel vergi formu w-8ben, Adsense vergi formu, adsense w-8ben

Vergilendirme formunu doldurmaya başlamadan önce Kişisel olarak mı başvurmak istiyorsunuz, yoksa Şahıs olmayan / tüzel kişi olarak mı? Bu kavramları öncelikle açıklayalım.

Kişisel: Herhangi bir firma sahibi değilseniz ve şahsi olarak kazanç sağlıyorsanız bu bölümü seçmelisiniz.

Jivo Chat Reklam

Şahıs olmayan / tüzel kişi: Herhangi bir firma sahibi iseniz ve gelir vergisi beyanında bulunuyorsanız bu seçeneği seçmelisiniz.

Kendinize göre bir seçeneği seçerek işleminize aşağıdaki bölümlerden okuyarak devam edebilirsiniz.

 

Kişisel Seçeneği Seçtim Şimdi Ne Yapmalıyım?

Sizlere rehber niteliğinde aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayarak formu başarılı bir şekilde doldurmalısınız.

Kişisel seçeneğini seçtiniz eğer ABD dışında herhangi bir ülkede yaşıyorsanız bu seçeneği “Hayır” olarak işaretleyip “SONRAKİ” butonuna tıklayıp devam etmelisiniz. Bu adım sizin ABD’de ikamet edip etmediğinizi sormak içindir. Eğer bulunuyorsanız oradaki şartlara göre başvuru formu değişiklik gösterecektir. Ben şahıs olarak Türkiye’de ikamet ettiğim için “Hayır” seçeneğini seçip sonraki adıma geçiyorum.

 

W-8 Vergi Formu Türünü Seçin

Bu formda kısaca açıklama şu şekilde;

W-8BEN: ABD dışında yaşayan kişiler tarafından kullanılır.

W-8BECI: ABD dışında yaşayan fakat ABD’de ticari faaliyet yürüten, firmaya sahip işletmeler için seçilmelidir.

Bu iki seçenek arasında vergi indirimi veya hiç vergi vermeme gibi değişiklik olabilir. Ben ABD üzerinde yaşamıyorum ve firmam da bulunmadığı için W-8BEN form türünü seçerek bir sonraki adıma geçiyorum.

 

W-8BEN Vergi Formu Bilgileri

W-8BEN vergi formu için benden yaklaşık 6 adımlık bilgi doldurmam gereken form bilgileri karşılıyor. Buradaki işlem adımlarında bazı yerleri gizlemem gerekecek zira bu bilgiler şahsıma ait bilgiler olacak. Bu nedenle gizli olması gerekli. Paylaşmak isterim ama sizin gibi iyi niyetli olmayan kişiler olacaktır.

 

1- VERGİ KİMLİĞİ

Kırmızı alanla işaretlenmiş kısımları doldurmanıza gerek yok. Eğer Ticari olarak bir adınız ve Yabancı TIN, ABD ITIN veya SSN kimlik numarasına sahipseniz doldurabilirsiniz. Benim böyle bir bilgilerim bulunmadığı için boş bırakıyorum. İsteyen arkadaşlar “Yabancı TIN” bölümüne Türkiye’deki T.C. kimlik numaralarını yazabilirler.

Not: Stopaj vergi oranında indirim talep etmeyeceksiniz, vergi mükellefi kimlik numarasını (TIN) girmenize gerek yoktur.

 

2- ADRES

Adres bilgilerinizi doğru ve net bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Zira buradaki bilgiler için doğrulama onayı gibi bir işlem yapılabilir.

 

3- VERGİ ANLAŞMASI

Burada hangi seçeneği seçeceğiniz tamamen size kalmış bir durum diyebilirim lakin “Evet” seçeneğini seçersek sonraki adımda stopaj indirimi gibi bir kaç özellik daha seçebiliyor olacağız. Tüh spoiler verdim tadı kaçtı bu işin ?

 

4- BELGE ÖNİZLEMESİ

İlk 3 adımdaki işlemleri uyguladıktan sonra belgemiz bize önizleme olarak gösteriliyor. Bu belgeleri dilerseniz tamamını indirip saklayabilirsiniz. “Vergi belgelerini elimdeki mevcut bilgiler dahilinde oluşturup incelediğimi onaylıyor ve belgelerin doğru, hatasız ve eksiksiz olduğunu düşünüyorum.” seçeneğini seçip sonraki adıma geçiyorum.

 

5- SERTİFİKA

Bu bölümde “Tam yasal ad” yazan yere Örn:”Ali Yıldırım” gibi doldurup “Evet, imza bölümünde belirtilen kişiyim ve bu formu kendi adıma dolduruyorum” yazan seçeneği işaretleyip sonraki adıma geçiyoruz.

6- ABD’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN ETKİNLİKLER İLE HİZMETLER VE BEYANNEME

Buradaki bölümde ilk seçeneği “Hayır” sonraki seçeneği ise “Ödeme almamış olan yeni veya mevcut bir ödeme profiliyle ilişkili vergi bilgilerini gönderiyorum” seçeneği seçildikten sonra “Gönder” butonuna basabiliriz. Burada son adımdan sonra onay bölümü gelecek ve işlemimiz başarılı bir şekilde sonlanmış olacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir