1. Anasayfa
 2. Bilgi

Bilgisayarın çökmesine neden olan bir şarkı olduğunu biliyor muydunuz?

Bilgisayarın çökmesine neden olan bir şarkı olduğunu biliyor muydunuz?
0

Bilgisayarın çökmesine neden olan bir şarkı

Bir dönemin popüler şarkısının, çalındığında sayısız bilgisayarı çökertme “gücüne” sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Microsoft’un The Old New Thing blogunda “Janet Jackson laptop bilgisayarları çökertme gücüne sahipti” isimli ilginç bir yazı kaleme alındı. Bu yazı, Windows XP zamanlarında kalan oldukça ilginç bir sorundan bahsediyor.

Bunun neyle ilgili olduğunu merak ediyorsanız, Microsoft, bir şarkının Windows XP çalıştıran dizüstü bilgisayarları çökerttiği zamanlara ait çılgın bir hikayeden bahsediyor. Söz konusu şarkı, popüler pop sanatçısı Janet Jackson’ın Rhythm Nation’ı.

Görünüşe göre şarkı, bugün bile dizüstü bilgisayarlarda çok tipik olarak görülen 5.400 RPM sabit sürücü (HDD) modelleri için doğal rezonans frekanslarından birini içeriyor. Ve ilginç bir şekilde bu durum, sistemin çökmesine neden oluyordu. Hatta, şarkıyı çalmayan yakındaki dizüstü bilgisayarlar bile çöküyordu.

Microsoft, frekansların ne olduğunu paylaşmadı ve 12.5, 87.5, 1100, 1450, 1700, 1850 Hz’de belirli tepe noktaları olmasına rağmen, HDD’ler 0 ile 5.000 Hz arasında titreştiği için tam olarak belirlemek zor.

Jivo Chat Reklam

Sorunu çözmek için cihaz üreticileri, yıllar içerisinde çökmeyi önlemek amacıyla belirli frekanslar için bir filtre eklemek zorunda kaldı. İşin içine SSD’ler de girdikçe şarkı, sorun olmaktan çıktı. Yine de bu şarkıyı dinlemek isterseniz, bilgisayarınızın ne kadar eski olduğunu veya içerisindeki sabit diskin ne olduğunu hatırlamanızda yarar var.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir