1. Anasayfa
 2. Genel

NFT Nedir? NFT Nasıl Yapılır?

NFT Nedir? NFT Nasıl Yapılır?
0

NFT (Non Fungible Token ) Değiştirilemez Token anlamına gelir. NFT, özünde bir kripto para birimi olarak değeri tutan tahsil edilebilir bir dijital varlıktır. Sanatın değer tutan bir yatırım olarak görülmesi gibi, şimdi NFT’ler de öyle. Çok ünlü bir mağazanın en yeni ürünü için mağazalarda oluşan kuyrukları hepimiz biliriz. NFT ise bu kuyrukların yeni dijital eşdeğeridir.

NFT terimini son zamanlarda çok sıkça görmüş olabilirsiniz. Google’da arama rekorları kıran, milyon dolar fiyatlarla “Dijital varlık” satılıp alınabilen NFT’leri daha yakından inceleyelim.

Değiştirilemez tokenlar, açıkça ikame edilemeyen bir varlık olduğu anlamına gelir. Aynı varlık sınıfındaki başka bir şeyden farklı kılan benzersiz niteliklere sahiptir. Tıpkı bir resim, bir tiyatro bileti, bir ev, bir video oyunu görünümü, bir ticari marka veya 2017’de Ethereum blok zincirinde yükselen ilk gerçek kullanım durumu olan bir CryptoKitty gibi. “CryptoKitties nedir?” diye sorarsanız açıklamasını kısaca yapalım.

NFT’ler tam olarak yeni bir olgu değil. Kripto para birimi platformu Ethereum’da dijital bir ticaret oyunu olan CryptoKitties, orijinal NFT’lerden biriydi ve insanların hem benzersiz hem de blok zincirinde depolanan sanal kedileri satın alıp satmalarına olanak tanıyordu.

Jivo Chat Reklam

NFT’ler genellikle dijital sanat eserleri satın almak ve satmak için kullanılır ve GIF’ler, tweet’ler, sanal ticaret kartları, fiziksel nesnelerin görüntüleri, oyun skill veya skinleri, sanal emlak ve daha fazlası biçimini alabilir. Bir blok zincirinde doğrulanmış, kamuya açık olarak doğrulanabilirdir. Öte yandan NFT’ler benzersizdir ve karşılıklı olarak değiştirilemez, bu da iki NFT’nin aynı olmadığı anlamına gelir. NFT türleri çok çeşitlidir, ancak bir dijital resim, bir müzik dosyası hatta bir “tweet” biçimini alabilirler. Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey’in ilk tweet’i satmasıyla tweetler bile değer taşıyor. Bu NFT’nin fiyatı ise 2,5 milyon dolar. Bir fiziksel koleksiyoncu olduğunuzu düşünün, ancak duvarınıza asmak için tuval üzerine bir yağlı boya almak yerine, örneğin bir JPG dosyası elde edersiniz.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

NFT nasıl yapılır?

Herkes bir NFT oluşturabilir. İhtiyaç duyulan tek şey bir dijital cüzdan, küçük bir miktarda Ethereum satın alma ve içeriği yükleyebileceğiniz ve bir NFT veya kripto sanatına dönüştürebileceğiniz bir NFT pazarına bağlantıdır. NFT pazarlarından birinde oturum açın ve bir dosya yükleyin. Bu işleme NFT’nin “basılması” denir. Genellikle türünün tek örneği olup olmadığı, birden fazla kopya olup olmadığı veya bir koleksiyonun parçası olup olmadığı sorulur. Bir NFT sitesine göz attığınızda aslında bu sürecin ne kadar kolay olduğunu görürsünüz. Çünkü insanlar dümdüz, hiçbir özelliği olmayan renkleri bile NFT olarak satmaya çalışıyor.

Bu Gucci hayaleti tam olarak 3.600 dolara satıldı. Herhangi birinin bu hayaleti çizerek 3.600 dolar kazandığını düşündüğümüzde teknik olarak herkes NFT yapıp satabilir.

NFT alanının önümüzdeki yıllarda bazı popüler kullanım durumlarıyla büyümeye devam edeceğine inanılıyor. Dijital Sanat, Sanal Arazi, Oyun, Koleksiyon, Finans ve çok daha fazlası için kullanılabilen NFT için tünelin sonu aydınlık.

NFT’ler Nasıl Çalışır?

NFT’ler, Ethereum blok zincirinin bir parçasıdır, bu nedenle içlerinde saklanan ekstra bilgiler içeren ayrı tokenlerdir. Bu ekstra bilgi, JPGS, MP3’ler, videolar, GIF’ler ve daha fazlası biçiminde sanat, müzik, video (vb.) biçimlerini almalarına izin veren önemli kısımdır. Değer taşıdıkları için, tıpkı diğer sanat türleri gibi alınıp satılabilirler ve tıpkı somut veya fiziksel sanatta olduğu gibi, değer büyük ölçüde piyasa ve talep tarafından belirlenir. Yine de, piyasada bulunan bir NFT sanatının yalnızca bir dijital versiyonu olduğu anlamına gelmez. Bir orijinalin sanat baskılarının yapılması, kullanılması, satın alınması ve satılması gibi, bir NFT’nin kopyaları hala blok zincirinin geçerli parçalarıdır – ancak orijinali ile aynı değeri taşımazlar. Ve bir NFT’nin görüntüsünü sağ tıklayıp kaydederek sistemi hacklediğinizi de düşünmeyin. Bu sizi milyoner yapmaz çünkü indirdiğiniz dosya, onu Ethereum blok zincirinin bir parçası yapan bilgileri tutmaz.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

NFT Nasıl Alınır?

Esasen, herhangi bir dijital görüntü NFT olarak satın alınabilir. Ancak, özellikle yeni başlayan biriyseniz, satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır. Hangi pazardan satın alacağınıza, onu saklamak için ne tür bir dijital cüzdan gerektiğine ve satışı tamamlamak için ne tür bir kripto para birimine ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz gerekecek.

En yaygın NFT pazarlarından bazıları OpenSea, Mintable, Nifty Gateway ve Rarible’dır. Daha spesifik NFT türleri ( Herhangi bir futbol veya basketbol karşılaşmasında giyilen forma, top gibi) için niş pazar yerleri de mevcut. Ancak ücretlere karşı dikkatli olun. Bazı pazarlar, blok zincirindeki işlemi tamamlamak için gereken enerji olan bir “gaz” ücreti alır. Diğer ücretler, doları ethereum’a (NFT’leri satın almak için en yaygın olarak kullanılan para birimi) dönüştürme ve kapatma masraflarını içerebilir.

NFT Nasıl Satılır?

NFT’ler ayrıca pazar yerlerinde satılır ve süreç platformdan platforma değişebilir. İçeriğinizi esasen bir pazara yükleyeceksiniz ve ardından onu bir NFT’ye dönüştürmek için talimatları uygulayacaksınız. Çalışmanın açıklaması ve fiyatlandırma gibi ayrıntıları belirleyebileceksiniz. Hatta sizden sonraki sahibinin satışından da komisyon elde edebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir