1. Anasayfa
 2. Rehber

Windows 11 Eski Sağ Tık Menüsü Nasıl Etkinleştirilir?

Windows 11 Eski Sağ Tık Menüsü Nasıl Etkinleştirilir?
0

Windows 11 Eski Sağ Tık Menüsü Nasıl Etkinleştirilir?

Windows 11 Eski Sağ Tık Menüsü Nasıl Etkinleştirilir?

Windows 11 ile birlikte gelen yeni sağ tık menüsünün ‘Tam’ hali ile nasıl değiştirildiğine bakıyoruz.

Geçtiğimiz ay, altı yıldan fazla bir süredir kullandığımız Windows 10’dan Windows 11‘e geçiş yaptık. Windows’un bu sürümü ortalanmış başlat menüsüne, görev çubuğuna, yuvarlatılmış köşelere ve daha fazla görsel yeniliklere sahip. Bunlardan bir tanesi de yeni sağ tık menüsü. Windows 11‘in bu yeni sağ tık menüsü Windows 10’a göre daha minimalist bir yapıda ve tam seçeneklere erişmek için ‘Diğer seçenekleri göster’ sekmesine tıklamanız gerekiyor. Bazı kullanıcılar bu yeniliği yerinde bulurken, bazıları ise ek fare tıklamasını aşırı sinir bozucu bulabiliyor. Eğer siz de ek fare tıklamasından rahatsız durumdaysanız aşağıdaki yöntemleri uygulayıp eski görünümüne sahip olabilirsiniz.

Bu yeniliği geri almanın henüz resmi bir yöntemi bulunmuyor. Ancak herhangi bir üçüncü taraf yazılım kullanmadan sağ tık menüsünün tam halini varsayılan olarak düzeltebiliyoruz. Kayıt defteri aracılığıyla sistem dosyalarında değişiklik yapmadan ve Windows 11’in toplu güncelleştirmelerinden etkilenmeden kalıcı olarak değiştirebiliyoruz.

Komut İstemi İle Etkinleştirme

 1. Windows PowerShell veya Komut İstemi ile Windows Terminal’i açın. Yapacağımız işlem kullanıcı bazında ayarlanacağından ‘Yönetici’ olarak başlatmanız gerekiyor.
 2. Aşağıdaki komutu kopyalayıp Windows Termainal’e yapıştırın ve Enter tuşuna basın.
reg add "HKCU\Software\Classes\CLSID\{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}" /f /ve

Eğer her şey doğruysa ‘İşlem başarıyla tamamlandı.’ yazısını göreceksiniz. Bu yazıdan sonra her şeyi kapatın ve oturumu veya bilgisayarı yeniden başlatın. Herhangi bir sorun oluşmadıysa, eski sağ tık menünüze kavuşmuş olacaksınız.

Jivo Chat Reklam

Kayıt Defteri ile Etkinleştirme

 1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın. Uygulamayı açmak için arama çubuğuna ismini yazabilir ya da ‘Çalıştır’ istemine ‘regedit’ yazıp başlatabilirsiniz.
 2. Uygulamada şu yolu bulun: HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\CLASSES\CLSID\ ardından ‘CLSID’ girdisine sağ tıklayıp {86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2} adında yeni bir Anahtar oluşturun.
 3. Yeni oluşturduğunuz Anahtar altına da tekrar yeni bir Anahtar oluşturup InprocServer32 ismini verin.
 4. Sağ tarafta bulunan (Varsayılan) verisini çift tıklayıp açın. ‘Değer verisi’ kısmını boş bırakın ve tamam diyerek çıkın.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

Kayıt Defteri Düzenleyicisinden çıkıp oturumu veya bilgisayarı yeniden başlatın. Her şeyi doğru yaptıysanız eski sağ tık menüsünü kullanabilirsiniz.

Windows 11 Varsayılan Sağ Tık Menüsüne Nasıl Dönülür?

Windows 11’in orijinal sağ tık tasarımına geri dönmek isterseniz de Grafiksel yolda oluşturduğumuz {86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2} anahtarını Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden silerek veya yönetici olarak çalıştırdığınız Windows Terminal‘e şu komutu girerek orijinal haline çevirebilirsiniz.

reg delete "HKCU\Software\Classes\CLSID\{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}" /f

Tekrardan oturumunuzu veya bilgisayarınızı yeniden başlatın, menü eski orijinal görünümüne kavuşacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir