1. Anasayfa
 2. C# (c sharp)

C# – Access Modifiers (Erişim Belirleyiciler)

C# – Access Modifiers (Erişim Belirleyiciler)
0

Tanımladığımız nesnelerin, metotların ya da değişkenlerin kimler (kendisi, başka sınıflar, başka assembly’ler vs.) tarafından erişilebilir olduğunu belirttiğimiz ifadelere erişim belirleyiciler denir. Bu yaklaşım nesne yönelimli programlama dillerinin çoğunda (ezici çoğunlukla) vardır.

C# dilinde kullanabileceğimiz erişim belirleyiciler koruma düzeyine göre (azdan çoğa) aşağıdakilerdir.
 public: (genel)
Her sınıf ya da assembly içinden erişilebilir. Hiç kısıtlama yok. Sınıfın dışından kullanılması gereken metotlar ya da özellikler (property) için kullanılabilir.
 protected: (korumalı) 
Sadece varlığın tanımlandığı sınıf ya da o sınıftan kalıtılan sınıflar içinden erişilebilir. Sınıf içindeki alanlar (field) için kullanılabilir.
 internal: (dahili) 
Varlık sadece bağlı bulunduğu assembly (dll, exe) içinden erişilebilir. Dağıtmak üzere yazdığınız bir kütüphane içinde kullanılabilir.
 protected internal: (korumalı-dahili) 
Aynı ya da farklı assembly’ler içinde olması farketmeksizin sadece kendi sınıfından kalıtılmış sınıflar içerisinden erişilebilir. Sadece dağıttığınız kütüphaneki sınıflardan türetilen sınıflar için kullanılabilir.
 private: (özel) 
Sadece kendi (sınıf) içinden erişilebilir. Türetilmiş (derived) sınıflardan erişilmesini istemediğiniz öğeler için kullanılabilir.

Erişim belirleyiciler tablosu

C# içinde tüm sınıflar varsayılan olarak internal, sınıf içindeki varlıklar ise private erişim belirleyicisine sahiptirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir