1. Anasayfa
 2. Genel

Google Adsense Başvurusu Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Google Adsense Başvurusu Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
0

Google Adsense Başvurusu Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

google adsense başvurusu yapmadan önce

Google Adsense servisine kayıt olmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç bilgiyi sizlerle paylaşacağız. Öncelikle belirtelim ki oyunu kurallarına göre oynarsanız red yeme olasılığınız yoktur. Google Adsense, Google’ın reklam servisidir. Eğer bir gün sitenizdeki içeriklerden para kazanmayı düşünürseniz, Google ile anlaşma yapmak üzere bir teklif sunarsınız. Sitenizi inceleyen Google çalışanları eğer sitenizi uygun görürse size bir Adsense hesabı oluşturur. Peki Google Adsense çalışanları siteleri incelerken nelere dikkat ederler?

1.Aşama-Hesap Onayı

Google ilk olarak başvuru yaptığınız sitenin Adsense banlı olup olmadığını inceler. Ardından adınıza kayıtlı başka bir Adsense hesabı olup olmadığını kontrol eder.(Her kullanıcının bir tek Adsense hesabı almaya hakkı vardır.)

 2.Aşama-Site İncelenmesi

Birinci aşamayı başarı ile tamamlayan kullanıcılar daha detaylı bir inceleme altına alınır. İkinci aşamada kullanıcıların siteleri, Adsense çalışanları tarafından incelenir. Bu inceleme süreci yaklaşık 2-7 gün arasında sonuçlanır. Peki Adsense çalışanları site içeriğinde nelere dikkat eder?

Özgün İçerik: Site incelemesinin ilk aşaması özgün içeriktir. İnceleme altına alınan sitede kopya içerik, spam veya telif hakkı içeren materyallerin bulunup bulunmadığı incelenir.

Jivo Chat Reklam

Künye: Adsense başvurusu yapmadan önce mutlaka doğru bir künye oluşturun. Künyeye girilen yanlış isim ve içerikler Google Adsense başvurunuzun reddedilmesine neden olacaktır.

İndeks Sayısı: Google’ın bir dikkat ettiği konu ise indeks sayısıdır. Sitenizin ne kadar aktif olduğu Google açısından önemli bir kriterdir. Bu konuda sitenizi güncel tutmak çok önemli bir artı puan olacaktır. Örneğin; yarım saatte 50 içerik girmektense 24 saat boyunca 30 içerik girmeniz Google açısından çok daha önemlidir.

Hit Sayısı: Unutmamalısınız ki Google ile karşılıklı olarak bir iş yapacaksınız. Şirket kendisini boş yere oyalayan ve gelecek vaat etmeyen kullanıcıları sevmez. Hatta Adsense başvurunuz kabul olduktan sonra koyulan 20.00TL’lik eşik değeri de bunun bir göstergesidir. Bu yüzden başvuru yapmadan önce belli bir tekil kullanıcı sayısına ulaştığınızı kontrol edin. Örneğin her gün sitenizi 100 tekil kişi ziyaret ediyor.

Başvuruda Sorun Çıkartan İçerikler: Webmasterlar farketmeden Google’a ters düşen içerikler yayınlayabiliyor. Örnek vermek gerekirsek; sitenizde bulunan bikinili kadın fotoğrafları Adsense’e kayıt olmanıza engel olacaktır. Bir başka örnek ise burç yorumlarıdır. Günlük girdiğiniz burç yorumları Adsense başvurusundan red cevabı almanıza yol açacaktır. Kısacası işi dallandırıp budaklandırmadan %100 özgün içerikli, bildiğiniz konularda yazılarınızı yazmanız gerekmektedir.

 Son Kontroller

Başvuru yapmadan önce sitenizde çıplak kadın fotoğrafları olmamasına, burç yorumları olmamasına, kopya içerik olmamasına dikkat ediniz. Başvuru yapmadan önce reklam alanlarınızı aktifleştirin böylece Adsense çalışanları reklamların nerede yayınlanacağı hakkında  bilgi edinmiş olsun. Bir sayfada en fazla 2-3 reklam alanı bulunsun. Son olarak Adsense başvurunuz kabul olur ancak reklam yayınlanmazsa endişelenmeyin, Google’ın sitenize reklam yönlendirmesi birkaç günü bulabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir