1. Anasayfa
 2. Genel

Web Site Sıra Bulucu

Web Site Sıra Bulucu
close up man hand type on keyboard laptop to use search engine optimization (SEO) tools for finding customer or promote and advertise about content online for marketing technology and business concept
0

Sıra bulucu araçlar, web sitenizin ya da internette oluşturduğunuz bir içeriğin otoriter arama motorlarındaki pozisyonunu gözlemlemeye ve sıralamasını takip etmeye yarayan dijital araçlardır. SEO ile ilgilenenlerin sıklıkla kullandığı sıralama tespit araçlarından faydalanarak nişinizle ilgili anahtar kelime aramalarında, dijital mülkünüzün ve rakiplerinizin SERP verilerine ulaşabilir, arama motoru performansını ölçebilirsiniz.

Sanal ortamda ürün ve hizmetlerini pazarlayan bir internet sitesi sahibi ya da ürettiği yazılı ve görsel içerikleri kitlelere ulaştırmak isteyen bir yayıncı olabilirsiniz. Bu durumda, web sitenizin veya oluşturduğunuz içeriklerin dijital ortamdaki başarısı “sıra bulucu ne demek ve ne işe yarar?” sorusuyla yakın ilişkili olacaktır.

Sıra bulucular, web sitelerin ve dijital içeriklerin SEO’ya uygunluğu konusunda fikir veren, işlevsel araçlardır. Yayına aldığınız bir internet sitesinin ya da dijital mecralarda paylaştığınız makale ve videoların hedef kitlesine ulaşması, SEO uyumlu olmasıyla doğru orantılıdır. Sıra bulucu SEO araçları da ürettiğiniz içeriklerin arama motoru başarısını ölçmede önemli rol oynar.

Arama motoru optimizasyonuyla ilgileniyor, internet sitenizin ve rakip sitelerin SERP performansını yakından takip ederek anahtar kelime arama sonuçlarında daha iyi bir konum elde etmek istiyorsanız sıra bulucu araçların gücünden faydalanmalısınız. Peki dijital içeriğinizin başarı grafiğini takip etmek ve SERP konumunu geliştirmek için hangi sıralamalara önem vermelisiniz?

web site sıra bulucu

Jivo Chat Reklam

Dijital Performans Takibinde Dikkat Edilmesi Gereken Sıralar

1. Alexa Sırası

Alexa, internet sitelerinin trafik verilerini en çok hit alan anahtar kelimeler, ziyaretçi kaynağı, ziyaret sıklığı ve site içi gezinme süreleri gibi performans metriklerini göre analiz ederek, dünya ve ülke ölçeğinde sıralar.

2. Google Sırası

Google arama motoru, mevcut algoritmaları ve kalite yönergeleri doğrultusunda internet sitelerini analiz eder, kullanıcıların arama niyetiyle örtüşen faydalı içeriğe sahip, teknik SEO parametreleriyle uyumlu ve en iyi kullanıcı deneyimini yaşatan siteleri listeler.

3. Youtube Sırası

Youtube, üretilen video içerikleri başlık, açıklama, anahtar kelimeler ve kullanılan etiketler yönünden analiz eder. Videoları kalite, özgünlük ve yasalara uygunluk faktörleri yanı sıra görüntülenme, beğeni, yorum ve abone sayısı gibi kullanıcı etkinliklerini baz alarak sıralar.

Web Sitelerinin Sıralaması Neden Önemlidir?

Arama motorları, internet kullanıcılarının bir ürüne, hizmete ya da bilgiye ihtiyaçları olduğunda başvurdukları ilk referans noktasıdır. Kullanıcı ile ihtiyacı olan dijital kaynak arasında köprü fonksiyonuna sahip olan arama motorları, anahtar kelime sorgusuna dayalı ve kullanıcının arama niyetiyle örtüşen en alakalı web sitelerini sıralar.

Arama motorları, anahtar kelime bazlı sorguların listelendiği sonuç sayfalarında belirli sayıda internet sitesine yer verir. Küresel ölçekte en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın sonuç sayfalarında bu sayı 10 ile sınırlıdır. Dolayısıyla, Google arama sonuçlarında ilk sayfada listelenmek, kişisel internet siteniz veya dijital işletmeniz için mükemmel bir fırsat olacaktır.

Bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarındaki konumu, o sitenin marka değeri ve dijital başarısıyla doğru orantılıdır. Arama motorlarında üst sıralarda listelenen internet siteleri, hedef kitlesine daha hızlı ulaşır, nitelik ve nicelik yönünden ziyaretçi trafiğini artırır ve dönüşüm elde eder. Bu durum finansal değerine ve ticari imajına olumlu katkı sağlar.

Özellikle ticari misyona sahip internet siteleri için yüksek SERP konumu elde etmek, reklam bütçesinde düşüşü ve buna paralel olarak karlılık oranında artışı tetikler. Organik arama sonuçlarında üst konum elde eden ticari işletmeler, sürekli artan ziyaretçi trafiği sayesinde reklam ve pazarlama bütçesinden tasarruf ederken satış ve karlılık oranında da artış sağlayabilirler.

Web sitelerin sıralamasındaki yükseliş hem rakiplerine üstünlük kurma hem de içinde yer aldığı sektörde otorite kazanma yönünden büyük önem taşır. Sıralamalarda yüksek konum elde etmek, internet sitenizin trafik ve potansiyel müşteri oluşturma yeteneğini artırmakla kalmaz, bulunduğunuz sektörde üstün rekabet avantajına sahip, otoriter ve monopol bir işletme olmanıza katkı sunar.

Web Sitenizin Sıralamasını Nasıl Yükseltirsiniz?

White ladders leaning on page rank written bull’s eye target on blue wall. Horizontal composition with copy space. Digital marketing concept.

Web sitenizin sıralamasını yükseltmek ve arama motorlarında başarılı bir konum elde etmek için hedeflerinizi belirleyip, rakiplerinizi analiz ederek işe başlayabilirsiniz. Rakiplerinizin hangi anahtar kelime aramalarında ilk sayfada olduğu, bu konuma ulaşmak için nasıl bir strateji izlediği ve rakiplerinizden daha iyi sıralama elde etmek için yapmanız gerekenlere odaklanmalısınız.

Rakip analizi yaparken dünyaca kabul gören MOZ, SEOMonitor, SemRUSH, Google Search Console ve Ubersuggest gibi ücretli ve ücretsiz SEO araçlarından faydalanabilirsiniz. Bu araçlar sayesinde rakip sitelerin içerik stratejileri, içeriklerde kullandıkları anahtar kelimeler, sayfalarına aldıkları geri bağlantılar ve teknik SEO kriterlerine uyumluluk düzeyi gibi birçok değerli veriye ulaşabilirsiniz.

SEO analiz araçları, kendi internet sitenizi geliştirmek ve rekabette öne çıkmak için de birçok ipucu sunar. Konunuzla alakalı yeni anahtar kelimeler türetme, uzun kuyruklu ve semantik anahtar kelime versiyonları önerme konusunda yardım alabileceğiniz analiz araçları sayesinde rakiplerinizden daha kaliteli ve zengin içerikler üretebilir, web sitenizin SERP konumunu zirveye taşıyabilirsiniz.

SEO analiz araçlarından faydalanabileceğiniz bir diğer özellik ise web site sıra bulucu fonksiyonudur. Anahtar kelime bazında internet sitenizin arama motoru sıralama sonuçlarını takip edebileceğiniz bu araçlar sayesinde “sitem kaçıncı sırada?” diyerek her kelime için ayrı arama yapıp sonuç sayfalarında zaman kaybetmek yerine, tek bir ekrandan tüm verilere anlık olarak ulaşabilirsiniz.

İnternet sitenizi ve içeriklerinizi arama motoru sonuç sayfalarında daha üst konuma yükseltmek için kaliteli bir backlink profili yaratmalısınız. Sitenize ve sayfalarınıza gelen referans bağlantılar, sitenizin arama motorlarındaki otorite, kalite ve güven değerlerine en çok etki eden faktörler arasında yer alır. Otoriter sitelerden kazanacağınız doğal ve kaliteli backlinkler kaldıraç etkisi yaratacaktır.

İnternet sitenizin SERP performansını artırmak için teknik SEO metriklerini dikkate almalısınız. Web sitenizin sayfa açılış hızı bu konuda büyük önem taşır. Kullanıcı deneyimini en çok etkileyen faktörler arasında gösterilen sayfa yüklenme hızını tespit etmek için Google’ın PageSpeed Insights aracını kullanabilir, sonuç yönergelerini izleyerek site açılış hızını geliştirebilir, SEO performansını artırabilirsiniz.

Web Sitenizin Görünülüğünü Nasıl Arttırabilirsiniz?

SEARCH ENGINE OPTIMIZATION CONCEPT

Kullanıcı deneyimini etkileyen bir diğer teknik SEO kriteri ise mobil kullanılabilirliktir. Günümüzde internet aramalarının önemli bir kısmı cep telefonu ve tabletler gibi mobil cihazlardan gerçekleşmektedir. Bu doğrultuda, web sitenizin mimarisinde duyarlı tasarım tercih etmeniz, SERP konumunuza olumlu etki edecektir. Farklı cihazlardan içeriğinize kolay erişim sağlayan kullanıcılar, sitenizde daha rahat gezecektir.

Mobil cihazlara duyarlı tasarımı olan web sitelerin arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamalarına pozitif etki eden bir diğer konu ise site içi gezinme süresi ve hemen çıkma oranıdır. Zengin içeriğinize erişim konusunda zorlanmayan kullanıcılar, sayfalarınızda daha uzun süre kalarak sitenizden hemen ayrılma oranını düşürecek, bu da SERP’inize olumlu katkı sağlayacaktır.

İnternet sitenizin arama motoru sıralamalarındaki geleceğini belirleyen önemli sıralama faktörlerinden biri de doğru meta etiketleri kullanmaktır. Küresel web arama trafiğine yön veren ve Google sıralama kriterleri arasında da önemli yer tutan meta başlık ve meta açıklamaları, içeriğiniz, kullanıcı arama niyeti ve arama motoru parametreleriyle örtüşmelidir.

İçeriğe uygun biçimde oluşturmanız gereken title etiketinde içeriğinizle ilgili en önemli anahtar kelimeler geçmeli ve mümkünse sayfa URL’sini uzun tutmamak kaydıyla sayfanızın adresi ile H1 içerik başlığı da meta title etiketi ile aynı olmalıdır. Meta açıklama, önemli anahtar kelimeler kullanılarak, sayfada vermek istediğiniz mesajı özetlemeli ve meta başlık etiketiyle etiketiyle bütünlük oluşturmalıdır.

Google sıralama faktörleri arasında son yıllarda önemini kaybetse de Yandex ve Bing gibi popüler arama motorlarının sonuç sayfalarına etkisi devam eden meta anahtar kelimeler, sayfa içeriğinde geçen, aranma hacmine sahip kelimeler arasından seçilmelidir. Anahtar kelimeler hem sayfa içeriğinde hem de meta etiket kısmında spam etkisi yaratmayacak bir yoğunlukla kullanılmalıdır.

Oluşturduğunuz zengin içeriğin arama motoru görsel sonuçlarında indekslenmesi ve üst sıralarda listelenmesi için resimlere alt etiketi oluşturmalısınız. İçerikte kullandığınız görseller, içeriğin konusuyla alakalı ve özgün olurken, her görsele tavizsiz olarak konusuyla ilgili anahtar kelimelerden oluşan alt etiketleri tanımlamalısınız. Ayrıca görsel dosya isimlerini de anahtar kelime kullanımı yaparak optimize etmelisiniz.

Sıra Bulucu :Organik Arama Sonuçları Görünürlüğünüzü Nasıl Etkiler?

Web sitenizin organik arama motoru sonuçlarında yükselişe geçmesi için Alexa değerlerini de göz ardı etmemelisiniz. Sitenizin global ve ulusal Alexa sıralaması, site trafiğiniz, sayfalarda gezinme süresi, en çok hit aldığınız anahtar kelimeler ve arama motorlarından gelen kullanıcı oranı gibi organik sıralamanızı etkileyen konularda değerli ipuçları verecektir.

Kullandığınız web tarayıcısına Alexa toolbar eklentisini kurarak hem kendi internet sitenizin hem de rakip sitelerin Alexa sıralamasını görebilirsiniz. Ücretli versiyonunda premium özellikler sunan Alexa sıra bulucu ile anahtar kelime rekabet analizi yapabilir, rakiplerinizin backlink profilini ve trafik kaynaklarını inceleyip, web sitenizi SERP’lerde bir ileri seviyeye taşıyacak SEO stratejilerini oluşturabilirsiniz.

Arama motorlarında istikrarlı bir yükseliş ve otoriter bir konum elde etmek için dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de Black Hat SEO teknikleri uygulamamaktır. Arama motorları hileli metotlarla yüksek konum elde etmek isteyen web sitelerini kısa sürede fark edip cezalandırır. Önemli olan uzun dönemde istikrarlı bir konum elde etmek olmalıdır.

En İyi 5 Online Sıra Bulucu Araç

Dijital mülkünüzün ne oranda erişilebilir olduğunu anlamanın en iyi yolu sıra bulucu araçlardan yararlanmaktır. Bu araçlar sayesinde internet sitenizin mevcut sıralamasını analiz ederek yaptığınız site yükseltme çalışmalarının etkisi hakkında gerçekçi verilere ulaşabilirsiniz.

1. Authority Labs Sıra Bulucu

Küresel SEO uzmanları tarafından sıklıkla kullanılan bir uygulamadır. Anahtar kelime ve sahip olduğunuz domain sayısına göre ücret uygulanıp, deneme süresinde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Authority Labs aracı ile lokal ve global arama motoru sıralamanızı analiz edebilirsiniz.

Arama motoru sıralama tespit araçları arasında popüler bir yere sahip olan Authority Labs’ın premium özellikleri arasında şu an beta aşamasında olan Google Data Studio entegrasyonunu deneme şansına da sahip olacaksınız.

Bu özellik sayesinde Google’ın Ads, Analytics, Search Console yanı sıra Youtube Statistics gibi kullanışlı analiz araçlarından sağlanan verileri Google SERP sonuçlarıyla entegre inceleme işlevine ve daha sadeleştirilmiş raporlar alabilme imkanına sahip olacaksınız.

2. Moz Rank Checker

Web sitenizin, hedef anahtar kelimelerle dünyaca ünlü arama motorlarında kaçıncı sırada olduğunu görebileceğiniz profesyonel sıra bulucu uygulamalar arasında Moz Rank Checker yer alır. Online olarak kullanabileceğiniz bu araç premium özellikler sunan ücretli bir uygulamadır.

Özellikle SEO’yla ilgilenenlerin çokça kullandığı Google sıra bulucu Moz Rank Checker aracı, Google’ın masaüstü ve mobil sıralama sonuçlarını anahtar kelime bazında ayrı ayrı sunan, geçmişe dönük performans karşılaştırma olanağı tanıyan gelişmiş bir uygulamadır.

3. Fixerkit

Fixerkit sıra bulucu ile web sitenizin Google’da kaçıncı sırada olduğunu ve anahtar kelime arama sonuçlarında hangi internet siteleri ile rekabet ettiğinizi kolayca tespit edebilirsiniz. SERP verilerinizi günlük olarak takip edebilirsiniz.

Fixerkit sıralama takip aracının sunduğu bir diğer işlevsel özellik ise anahtar kelimelerin türevlerini önermesidir. Ürettiğiniz içerikleri daha zengin ve kaliteli hale dönüştürmenize yardımcı olacak bu özellik sayesinde arama motorlarında daha yüksek pozisyon elde edebilirsiniz.

Aylık, 3 aylık, 6 aylık veya daha az ödeyerek yıllık paket satın alıp kullanabileceğiniz Sıra bulucu, günlük SERP takibi ve raporlama yanı sıra sosyal medya hesaplarınızı da kurup yönetebilmenize olanak tanıyor.

Alacağınız pakete göre sosyal medya hesaplarını belirli sayıda kullanabileceğiniz sıra bulucu ile sosyal paylaşımlarınızı zamanlayabilir, aynı anda tüm hesaplarınızdan paylaşım yapabilir ve URL pingleme özelliği sayesinde yeni oluşturduğunuz sayfaları arama motorlarına daha hızlı indeksletebilirsiniz.

4. WhatsMySerp

Lokasyon bazlı arama motoru sıralama kontrolü yapabileceğiniz WhatsMySerp sıra bulucu araç ücretli ve ücretsiz olmak üzere 2 ayrı seçenekle hizmet veriyor. Ücretsiz versiyonu 10 anahtar kelimeye kadar günlük sıralama takibi yapabilmenize olanak tanıyor.

WhatsMySerp sıralama tespit aracının premium versiyonunda 25 anahtar kelimeden 1000 arama terimine kadar bölgesel SERP konumlarını günlük olarak takip edebilir ve internet sitenizin geçmişe dönük arama sırası ile mevcut konumunu kıyaslayıp, gerekiyorsa SEO stratejinizi güncelleyebilirsiniz.

5. GeoRanker Sıra Bulucu

Online sıra bulucu uygulamalar arasında kapsamlı özellikler sunan GeoRanker, profesyonel SEO uzmanlarının kullandığı işlevsel araçlardandır. Deneme sürümü dahil tüm versiyonları ücretli olan son derece profesyonel bir SERP tespit ve analiz aracıdır.

GeoRanker aracı ile birden fazla arama motorunun anahtar kelime sorgusuna dayalı ücretli ve organik SERP verilerini lokasyon bazlı listeleyebilir, anahtar kelimelerin aranma hacimlerine bölgesel ölçekte ulaşabilir ve nişinizle ilgili arama terimi önerileri alabilirsiniz.

GeoRanker’ın sunduğu önemli özelliklerinden biri de Youtube sıra bulucu fonksiyonudur. GeoRanker’ın Youtube Rank Checker uygulaması ile Youtube’da yayınladığınız videoların anahtar kelime sorgusuna dayalı Youtube sıralamasını ülke ve şehir bazlı listeleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir