1. Anasayfa
 2. Bilgi

Windows 10 disk taraması chkdsk nasıl yapılır?

Windows 10 disk taraması chkdsk nasıl yapılır?
0

Windows 10 disk taraması chkdsk nasıl yapılır?

Dosya ve disk yönetimi, Windows 10’da çok daha kolay hale geldi. Dosya sistemi ve Windows’un dosyaları nasıl yönetdiği, ölçülemeyen bir şekilde iyileştirildi. Bir BT teknolojisi olarak, zamanımın çoğunu kayıp dosyaları kurtarmaya, önyükleme sektörlerini yeniden oluşturmaya ve disk hatalarını düzeltmeye harcıyordum. Şimdi bunu yapmak zorunda değilim. Kendinizi bu konumda bulursanız, bu öğretici Windows 10’da CHKDSK’yi nasıl kullanacağınızı gösterecektir.

Bilgisayarınız herhangi bir günde milyonlarca veriyi kaydedebilir. Windows 10 kadar iyi olduğu gibi, şeyler olabilir. Bazen, veriler kaybolur veya hatalar meydana gelir. Kötü amaçlı yazılımlar, virüsler ve bilgisayarınızı düzgün şekilde kapatmamak, disk hatalarına da neden olabilir.

Disk hatası nedir?

Bir disk hatası birkaç şeyden biri olabilir. Yazılmakta olduğu gibi bozulmuş bir dosya olabilir. Bu dosyanın hasar görmesi veya bozulmasını ifade eden bir dizin dosyası olabilir. Başka bir program, kötü amaçlı yazılım veya virüs tarafından hasar görmüş, silinmiş veya bozulmuş bir dosya olabilir. Bu çok nadir olmasına rağmen, diskinizde fiziksel hasar da olabilir.

Daha eski HDD (Sabit Disk Sürücüleri) sürücüleri, plakaların döndüğü ve fiziksel olarak yazma işlemine maruz kaldığı için fiziksel zarara daha hassastır. Daha yeni SSD (Katı Hal Sürücüler) sürücüler, RAM’inizin yaptığı gibi verileri kaydetmek için bellek yongaları kullanır. RAM’in aksine, SSD sürücüleri uçucu değildir, bu da bilgisayarınızı kapattığınızda bile verilerin hala korunduğu anlamına gelir.

Jivo Chat Reklam

Windows 10’da CHKDSK kullanma

CHKDSK, herhangi bir hatayı bulmak ve düzeltmek için sabit sürücünün düşük düzeyli taramasını yapan Windows’a yerleşik bir araçtır. Hem fiziksel hem de veri hasarını tespit edebilir ve bulduğu şeyleri onarabilir. HDD’lerde, CHKDSK diskin fiziksel olarak zarar görmüş kısımlarını işaretleyebilir, böylece Windows bu parçaları kullanmamayı bilir. Hasarı gerçekten tamir edemez.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

CHKDSK komut satırından erişilebilir. Araç yönetici ayrıcalıkları veren yükseltilmiş bir komut istemi açmanız gerekecektir. Bu, taramayı düzgün bir şekilde gerçekleştirmek ve özellikle de bulduğu hataları düzeltmek için gereklidir.

 1. Windows arama kutusuna ‘cmd’ yazın.
 2. Komut İstemi Windows menüsünde göründüğünde, sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
 3. ‘CHKDSK /?’ Yazın ve CMD penceresindeki bir seçenekler listesini yazdırmak için Enter’a basın.
 4. Test etmek istediğiniz sabit sürücüyü seçin.
 5. ‘CHKDSK / r / f’ yazın ve diski kontrol etmek ve bulduğu hataları otomatik olarak düzeltmek için Enter tuşuna basın.

Bilgisayarınızın hızına ve yaşına ve kontrol ettiğiniz diskin boyutuna bağlı olarak, bu işlem birkaç dakika veya daha uzun sürebilir.

Test edilecek sabit sürücüyü seçmek için, sürücü harfini yazıp Enter tuşuna basın, örn. ‘E:’. Komut satırı, sürücüyü yansıtacak şekilde değişmelidir. Sonra CHKDSK komutunu yazınız.

Önyükleme sürücünüzde CHKDSK’yi çalıştırmanız gerekirse, şu şekilde bir mesaj görürsünüz: ‘Chkdsk, birim başka bir işlem tarafından kullanıldığından çalıştırılamıyor. Sistem yeniden başlatıldığında kontrol edilecek bu sesi programlamak ister misiniz? ‘ Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Windows yüklemeden önce CHKDSK çalışır.

Windows 10’da disk taraması chkdsk nasıl yapılır?

Dosya sistemindeki hataları düzeltmek için chkdsk komutu kullanılmalıdır. Örneğin NTFS dosya sistemindeki bast yüzeysel hatalar chkdsk komutu ile kolayca giderilebilir.
Dosya sistemi, işletim sisteminin en önemli parçalarından biridir. Disk üzerinde bir dosyanın nasıl, hangi boyutlarda saklanması gerektiğini ifade eder. Her dosya sisteminin kendine göre özellikleri vardır. Dosya sistemi yapısı elektrik kesintileri, normal olmayan kapatmalar ile bozulabilir.
Chkdsk komutu USB bellekler için kullanılabilir.

Windows 10’da disk taraması nasıl yapılır?

  1. ​Windows 10 da disk taraması için önce  Windows’u ara simgesini tıklayın. (ekranın sol altında bulunan, ikinci, büyüteç şeklinde simge).
  2. Arama bölümüne CMD yazın.
  3. En iyi eşleşme bölümünde Komut istemi  görüntülenecektir.
 1. Komut istemini sağ tuşla tıklayın ve açılan pencereden Yönetici olarak çalıştırı seçin.
 2. Komut isteminde şu komutu uygulayın:
  chkdsk E: /r /f
 3. Chkdsk komut isteminde parametlere şu anlama gelir:
  E: taramak istenen sürücünün harfi
  /r: bozuk alanları bul ve okunabilir verileri kurtar
  /f: Disk üzerindeki hataları düzelt.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

Windows 10 disk taraması yaparken E: sürücü harfini kendinize göre düzenlemeyi unutmayın. Siz hangi sürücüyü taramak istiyorsanız o sürücünün harfini yazın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir