1. Anasayfa
 2. Rehber

İnternet Servis Sağlayıcı Seçim Rehberi

İnternet Servis Sağlayıcı Seçim Rehberi
0

Günümüzün olmazsa olmazı olan internet servisini kapımıza kadar getiren servis sağlayıcılarını neye göre seçmeliyiz?

Çoğu işletme ve ev için en önemli hizmetlerden biri internet servisleridir. İşletmeler bütün işleyişini internet üzerinden sürdürürken, ev kullanıcıları da hızlı ve sorunsuz bir internet ile çalışmak, eğlenmek ve bilgi edinmek istiyor. Günümüzde hızla artan internet kullanımı birçok kullanıcıyı negatif etkilerken, özel yapılandırmalı altyapı ve teknoloji sunan şirketler daha iyi hizmet sunabiliyor.

Tam olarak bu sebeple, yazımızda bir internet servis sağlayıcı firmayı neye göre seçmenizi, size uygun altyapı ve hızların neler olması gerektiğini anlatıyoruz.

Altyapı yeterliliği ve kapsam

Ülkemizde altyapı ve port sorunu gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Pandemi döneminde internete olan arz ve talebin oldukça artması, kullanıcıların internet deneyimini negatif etkiliyor.

Ayrıca düzgün yapılandırılmamış altyapılar, yukarıda da bahsettiğimiz üzere, yoğun kullanım durumunda kullanıcılar için problem çıkartıyor. Bu problemler arasında hız düşüşü, yüksek gecikme değerleri, internet kopma problemleri şeklinde sıralanabilir.

Altyapı konusunda seçeceğiniz internet servis sağlayıcı operatör, bu sebeple oldukça büyük önem arz ediyor.

Jivo Chat Reklam

TurkNet, GigaFiber ve ortak fiber altyapının dışında, VDSL tabanlı internet altyapılı internet hizmetine de sahip. Birçok internet servis sağlayıcı, Türk Telekom’un altyapısını ortak kullanarak hizmet sunuyor. Bu şirketlerden biri de TurkNet. Ancak TurkNet, kendi yapılandırması sayesinde hem diğer operatörlerin ortalamasına göre çok daha yüksek hızlar sunuyor, hem de kısıtlı upload hızını kaldırarak, her kullanıcı için özgür bir internet hizmeti sağlamış oluyor.

İnternet Servis Sağlayıcı Seçim Rehberi

TurkNet, Türk Telekom santrallerine son teknolojiye sahip ve Türkiye şartlarında en iyi çalışacak şekilde optimize edilen kendi cihazlarını kuruyor, böylece santralden sonra veri akışını kendi aktif altyapılarına alıyorlar.

Adresinizde hangi altyapının olduğunu merak ediyorsanız, “TurkNet Altyapı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bu şirketler arasında TurkNet ise GigaFiber olarak adlandırdığı fiber altyapı ile işletmeler dışında evlere de 1000 Mbps hız sunuyor. Ayrıca özel yapılandırılmış altyapısı sayesinde bu hız upload yani yükleme hızlarına da yansıyor. 1000 Mbps hızı destekleyen modem de paketin içinde kullanıcılara ücretsiz olarak veriliyor. Üstelik GigaFiber dahil tüm altyapılarda TurkNet internet hizmetini 99,90 TL’ye sunuyor.

TurkNet, 1000 Mbps hıza çıkan paketlerinin dışında Özgür İletişim Fiber 100 paketiyle de öne çıkıyor. Yerleşik operatörün fiber altyapısında bulunan müşterilere 100 Mbps’e kadar download sunulan hizmetle birlikte fiber altyapıda hizmet alarak; sınırsız, taahhütsüz, yüksek performanslı internetinizin tadını çıkartabilirsiniz.

Adresinizde hangi altyapının olduğunu öğrenmek için hemen buradan altyapınızı sorgulayabilirsiniz.

TurkNet ayrıca, ülke ortalamasına göre Netflix’te en hızlı internet servis sağlayıcıykenSteam’de de en hızlı ikinci internet servis sağlayıcı.

Maliyet

Bir internet servis sağlayıcının müşteri için anlamlı olması için hız ve fiyat arasında iyi bir dengeye sahip olması gerekir. Örneğin evinizden küçük bir işletmeyi yönetiyorsanız, Twitch yayıncısıysanız, sürekli upload yapmanız gerekiyorsa, dünya standartlarında olan hızlara binlerce lira harcamak istemezsiniz.

Bu harcamaların yanında, taahhüt verip süreniz dolunca yükselen fiyatlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz. Ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede de eski müşterilere yeni kampanyaların sunulması pek alışık olduğumuz bir durum değil. Ayrıca, ederinden fazla ücret talep edilmesi de yine negatif durumlardan.

makalemize göz atabilirsiniz.

Hangi operatör ne kadar hız sunuyor?

Birçok operatörün fiber hizmeti, daha önce yüksek hızlar sunmasına rağmen günümüzde birçok ev ve apartmanda 100 Mbps ile sınırlı kalıyor. Şansınız yüksekse 200 Mbps paketi destekleyen (eğer binada 200 Mbps dağılım destekleyen sonlandırma cihazı varsa) paketleri alabiliyorsunuz. Ancak 200 Mbps paket yine büyük uğraşlarla satın alınabiliyor, eski müşterilere sunulmuyor.

Bu konuda kendi başıma da gelen durumu özetlemek istiyorum. Bir A firmasından 2 yıldır 100 Mbps fiber paketi kullandıktan sonra, taahhüt yenilemesi için arandığımda fiyatın 2 kattan fazla artarak 369 liraya yükseldiğini öğrendim. Sebebinin ise altyapı maliyetleri olduğunu söylediler. Ancak aynı firmanın altyapısını kullanan B firması aynı hizmet için bana teklif edilen tutarın yarısından daha azını teklif etti. Bu fiyat iyi gibi gelebilir, ancak bu maliyetle sunulabilen bir hizmet, A firması tarafından 369 TL’ye sunuluyor. Ayrıca B firması bu fiyat için 1 senelik taahhüt sunuyor. Yani sonrasında yine aynı senaryo işleyecek.

Bu konuda yine öne çıkan firma TurkNet oluyor. Hem ortak hem de kendi altyapıları ile sunulan hızlar, makul fiyatlarla sunuluyor. Yukarıda da bahsettiğim A firması bana 100 Mbps fiber internet için 369 TL’lik bir teklifle gelirken, TurkNet 1000 Mbps download ve upload hızları sunabilen GigaFiber interneti 99.90 TL’ye sunuyor. Ayrıca taahhüt de yok.

İnternet hizmetinin yanında sunulanlar

İnternet servis sağlayıcısı seçerken önemli olan altyapı, hız ve maliyet konularına değindik. Temel başlıklar altında biraz fikir verdiysek, internet hizmetlerinin yanında sunulan artılara değinelim.

Ülkemizde birçok büyük internet servis sağlayıcı, farklı operatörlerden geçişte bir miktar cayma bedeli karşılıyor. Ancak bunun dışında da önemli artıları sunan şirketler var.

Bu önemli artıları sunan şirketlerin en gözdesi yine TurkNet. Şirket, uygun fiyat, yüksek hız vaadinin yanında, 30 gün içinde para iade garantisi, belirli altyapılarda belirli hız garantileri, taahhüt zorunluluğunun olmaması gibi artılara sahip.

Bununla birlikte, Arkadaşını Getir kampanyasıyla kazan-kazan stratejisini de sunan TurkNet, mevcut müşterilerine verdiği davet kodu ile hem yeni müşteriye hem de davet eden müşteriye 1 ay ücretsiz internet hediye ediyor. Böylelikle hem yeni müşteri hem de mevcut müşteri kazanmış oluyor. TurkNet’li arkadaşı olmayanlar ise TurkNet’in hazırladığı davet kodu sayfasından ilgili kodu alarak kampanyadan faydalanabiliyor.

Dilerseniz “VJE97WL40EID” davet kodunu kullanarak 1 ay ücretsiz internet kullanımına hak kazanabilirsiniz.

Nasıl TurkNet’li olurum?

TurkNet’li olmak için ilk olarak internet hizmeti almak istediğiniz adreste altyapı sorgulama yapmanız gerekiyor. Bu sorgu sonucunda altyapınızda alabileceğiniz maksimum hızı görebilir ve aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Türkiye’nin başarılı internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kullanıcılarına oturdukları yerden kolay ve zahmetsiz başvuru imkanı tanıyor. Bu noktada başvuru adımlarınızı da dijital olarak 3 adımda gerçekleştirebiliyor ve işlemleri Online İşlem Merkezi’nden takip edebiliyorsunuz. Bu sayede abonelik süreci anlık olarak Online İşlem Merkezi veya TurkNet Mobil Uygulaması üzerinden takip edilebiliyor.

Peki tüm bu aşamalar nasıl gerçekleştiriliyor? Tüm bu işlemler için “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yazılım hakkında bildiklerini anlatan sıradan biri.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir